Strona główna 0_Slider Kalendarzowy początek wiosny z chłodem i śniegiem

Kalendarzowy początek wiosny z chłodem i śniegiem

1

Po ciepłej zimie i przedwiośniu czeka nas przykra niespodzianka. Na najbliższy weekend synoptycy przewidują znaczne ochłodzenie, a na Pogórzu Sudeckim spadnie śnieg.

Astronomiczny początek wiosny mamy dzisiaj, kalendarzowy w sobotę, 21 marca. Przyroda nie śpi od wielu tygodni. Znacznie wcześniej niż zwykle zakwitły żonkile i tulipany. Kwiaty pojawiły się na krzewach forsycji i śliwach-mirabelkach.

Po ciepłym tygodniu szykuje się zimny i mokry weekend. – W nocypiątku na sobotę rozległy wyż znad Skandynawii ściągnie nad Polskę powietrze arktyczne. Oznacza to znaczne ochłodzenie: temperatura minimalna od -3°C na północy do 3°C na południu oraz opady – głównie w postaci deszcz ze śniegiem miejscami także śniegu. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej: do 15 cm. Nieprzyjemny, porywisty wiatr w obszarach podgórskich spowoduje zamiecie i zawieje śnieżne – zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W sobotę przelotny śnieg lub deszcz ze śniegiem, jedynie na południowym wschodzie deszcz. Na południu opady miejscami będą intensywniejsze, w obszarach podgórskich przybędzie kilka cm śniegu. W najcieplejszej porze od 3°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Odczucie chłodu potęgował będzie porywisty wiatr, nad morzem w porywach do 60 km/h. Na południu kraju wystąpią zamiecie i zawieje śnieżne. Niedzielny poranek będzie mroźny. W kotlinach górskich spadek temperatury do -10°C, na południu i północnym wschodzie -5°C, na pozostałym obszarze od -3°C do -1°C, a nad morzem około 2°C. W dzień słonecznie, ale chłodno. Temperatura maksymalna w całym kraju od 3°C do 5°C. Słabe, przelotne opady śniegu wystąpią jedynie na północnym wschodzie oraz Pomorzu Gdańskim. Początek przyszłego tygodnia nadal słoneczny, ale z mroźnymi nocami: do -6°C na wschodzie, a w rejonie Karpat nawet -12°C.

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZ rezerwami jak z zębami… O tym, co łączy aktuariusza i dentystę
Następny artykułСвідниця допомагає іноземцям / Świdnica pomaga cudzoziemcom