Strona główna 0_Slider Gdzie w Świdnicy wyrzucać zużyte strzykawki i igły?

Gdzie w Świdnicy wyrzucać zużyte strzykawki i igły?

1

Co zrobić ze zużytymi strzykawkami i igłami po zabiegach w domu? Na pewno nie mogą trafić do zwykłego śmietnika, ale jak trudno trafić do właściwego miejsca, przekonał się jeden z mieszkańców Świdnicy.

Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay

Korzystam z glukometru z nakłuwaczem wykorzystującym igły, które się zużywają i należy je wymieniać. Także ostatnio brałem 36 zastrzyków Clexane 4000 j.m. (roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach). Otóż zużyte igły chciałem zdać do zniszczenia najpierw w przychodni, która zleciła te zabiegi (zabiegi wykonywałem i wykonuję w domu samodzielnie), następnie próbowałem w aptekach, w szpitalu. Nigdzie nie chcieli igieł przyjąć, a przecież to odpady niebezpieczne i nie mogę ich wrzucić, choćby do odpadów mieszanych – opisuje jeden z mieszkańców Świdnicy. – Sądzę, że wielu mieszkańców Świdnicy, w podobnych sytuacjach, ma ten sam problem. A przecież w/w instytucje mają niszczarki lub korzystają z usług wyspecjalizowanych zakładów. Dlaczego nie mogą przyjąć od pacjentów, przecież ubezpieczonych, którym wydali zlecenia na te lub podobne zabiegi.

Ani apteki, ani przychodnie czy szpitale nie mogą przyjmować zużytych strzykawek lub igieł. W wyznaczonych aptekach można zostawić w specjalnych kontenerach przeterminowane leki w postaci pastylek lub syropów. W Świdnicy pojemnik znajduje się także w urzędzie miejskim przy ul. Armii Krajowej 49. Wykaz aptek:

Apteka „Centrum Zdrowia”, ul. Żeromskiego 11
Apteka „Galen”, ul. Marcinkowskiego 14
Apteka „Gemini”, ul. Zamenhoffa 46
Apteka „Staromiejska”, ul. Długa 34
Apteka „Viscum”, ul. Wałbrzyska 8
Apteka „Salus”, ul. Kopernika 19E
Apteka „Świdnicka”, ul. Komunardów 4
Apteka „Pod Bykami”, ul. Długa 45
Apteka „Franciszkańska”, ul. Rynek 1/1A
Apteka „Słoneczna”, ul. Kazimierza Wielkiego 1A
Apteka „Pod Koroną”, ul. Westerplatte 19/2
Apteka „Świerkowa”, ul. Głowackiego 28
Apteka „Medyk”, ul. Gdyńska 21
Apteka „Euroapteka”, ul. Strzegomska 2 (TESCO)

Ze względów epidemiologicznych do pojemników nie wolno wyrzucać zużytych strzykawek i igieł. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie w art. 3 ust. 2 pkt 6 wskazuje, kto odpowiada za przyjmowanie tego typu odpadów. Są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które zapewnią m.in. „odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek”. Mieszkańcy miasta i gmin Świdnica mają do dyspozycji PSZOK przy ul. Metalowców 4. Odpady mogą w tym miejscu oddawać osoby, które mieszkają na terenie miasta lub gminy i wnoszą co miesięczną opłatę za wywóz i zagospodarowanie odpadów. By oddać zużyte strzykawki i igły, trzeba do PSZOKU-u przyjechać z dowodem osobistym. Jak dowiedzieliśmy się w wydziale gospodarki odpadami urzędu miejskiego w Świdnicy, rozważana jest możliwość ustawienia specjalnych pojemników bliżej centrum miasta, jednak to na razie przymiarki i nie zapadły jeszcze decyzje.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚwidniccy piłkarze przed ostatnim sparingiem
Następny artykułZespół Pieśni i Tańca Jubilat i Mażoretki Prima czekają na nowych tancerzy