Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki świętując rocznicę ingresu: życie ludzkie jest dziś zagrożone przez koronawirusa,...

Biskup świdnicki świętując rocznicę ingresu: życie ludzkie jest dziś zagrożone przez koronawirusa, aborcję i eutanazję

7

W szesnastą rocznicę utworzenia diecezji świdnickiej oraz swojego ingresu, biskup Ignacy Dec ponownie zabrał głos w sprawie trwającej pandemii koronawirusa. Mówiąc o zagrożeniu wywołanym chorobą, wspomniał też o konieczności obrony życia ludzkiego. – To życie ludzie sami niszczą. Nie tylko na wojnach, ale w laboratoriach i szpitalach, przez aborcję czy eutanazję – wskazał podczas kazania w świdnickiej katedrze.

Kadr z nagrania mszy w XVI rocznicę ingresu bp. Ignacego Deca (fot. Gość Niedzielny)

Wiemy, że to życie ludzkie jest dziś zagrożone. Teraz mówimy bardzo wyraźnie o zagrożeniu życia przez koronawirusa. Słyszymy, jakie żniwo zbiera śmierć we Włoszech, w Hiszpanii, wcześniej w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, w całej Europie i także u nas. Jest to rzeczywiście wielka walka o przetrwanie, o pokonanie wirusa, o obronę życia. Nie zapominajmy, że to życie ludzkie sami ludzie niszczą. Nie tylko na wojnach, ale w laboratoriach, w szpitalach. Życie niszczą przez aborcję i eutanazję. Na ziemi toczy się wielka walka o życie – mówił bp Ignacy Dec podczas mszy z okazji 16. rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej i ingresu pierwszego biskupa świdnickiego.

Z jednej strony środowiska lewicowe a nawet lewackie, wspierane przez dobrze zorganizowane ruchy feministyczne, w imię rzekomej nowoczesności forsują środki antykoncepcyjne i prawo do aborcji. Z drugiej strony prawdziwi chrześcijanie jednoczą się w modlitwie i podejmują działania na rzecz obrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci – stwierdził, przywołując słowa Jana Pawła II o cywilizacji życia i cywilizacji śmierci. – Statystyki są dzisiaj przerażające. Żaden człowiek nie ma prawa niszczyć ludzkiego życia, a w parlamentach wielu krajów toczą są dyskusje na temat powszechności aborcji i w niektórych krajach już dawno uchwalono ustawy proaborcyjne. W majestacie prawa niszczy się niewinne, bezbronne ludzkie życie. Zabija się je nie z nakazu, ale na życzenie nieodpowiedzialnych, zdeprawowanych ludzi, zwykle za niemałe pieniądze – dodał. – Niektórzy politycy mówią, że aborcja jest tematem zastępczym. Jeżeli 3 miliony dzieci rocznie zabijamy w Europie jest tematem zastępczym, to co jest głównym tematem? Bezpieczeństwo energetyczne Europy, ocieplenie klimatyczne? – pytał biskup.

Może to jest Boże upomnienie? Niektórzy mówią, że to jest kara Boża, to co się dzisiaj dzieje. To zostawiam wam pod rozstrzygnięcie. Możemy się domyślać. Trzeba wzmóc modlitwę w tej intencji, żeby ustały “czarne marsze”, itd. – wskazywał podczas rocznicowego nabożeństwa.

Ustanowienie diecezji świdnickiej i mianowanie pierwszego biskupa świdnickiego w 2004 roku było jedną z ostatnich decyzji papieża Jana Pawła II. Diecezja świdnicka powstała 24 lutego z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Miesiąc później, 25 marca odbył się uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca.

/mn/