Strona główna 0_Slider Obrońcy mistrzowskiego trofeum wracają do Świdnicy!

Obrońcy mistrzowskiego trofeum wracają do Świdnicy!

0

Nie może być chyba lepszej wizytówki turnieju jak ponowne goszczenie w Świdnicy jednej z czołowych szkółek futbolu w Polsce i uczestników licznych turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych, a mianowicie Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań. Młodzi zawodnicy ze stolicy Wielkopolski wygrali ubiegłoroczną, pierwszą i historyczną edycję Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza. Teraz wracają, by bronić mistrzowskiej korony…(!)

Sam przyjazd Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań na pierwszą edycję turnieju, a teraz planowany powrót do Świdnicy musi wystawić dobrą wizytówkę o organizowanym przez Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica, Memoriale Piłkarskim Grzegorza Solarza. To impreza, która poświęcona jest pamięci byłego trenera biało-zielonych grup, który zmarł w 2018 roku w wieku 50 lat. Drużyny Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań biorą udział w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych, odgrywając pierwszoplanowe role. Dowód na to mieliśmy w ubiegłym roku, kiedy to po bardzo dobrej grze okazali się triumfatorowi pierwszej edycji naszej imprezy. Jak będzie tym razem? O tym przekonamy się w dniach 6-8 marca, a ekipa z Wielkopolski jest pierwszym prezentowanym zespołem.

Akademia Piłkarska Reissa posiada dostęp do największej bazy szkoleniowej – ponad 90 obiektów treningowych oraz 6 centr szkoleniowych. Młodzi piłkarze mają okazję do nauki piłki nożnej na najwyższej klasy boiskach sportowych, które odpowiadają wszystkim standardom UEFA oraz FIFA, czego przykładami są np. APR Arena Dębiec czy Kompleks OSiR Baranowo. Uczestnik marcowego turnieju w swojej talii posiada niezwykle liczną kadrę szkoleniową. To 492 trenerów zrzeszonych w akademii. Prócz szkoleń uprawniających ich do pracy z dziećmi i potwierdzających kompetencje trenerskie (licencje UEFA A, B, C), systematycznie bierą udział w konferencjach oraz kursach w zagranicznych klubach. Kadra Akademii Piłkarskiej Reissa odwiedziła między innymi w celach dydaktycznych sztaby klubów: hiszpańskiego Getafe CF, niemieckiej Herthy Berlin, czy holenderskiego Twente Enschede.

Tak było w 2019 roku:

W ubiegłym roku zobaczyliśmy na starcie w sumie 12 drużyn – 1 ekipę czeską i 11 polskich z aż 6 województw (wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego). Byli z nami: – SK Sedlec (Czechy), Akademia Piłkarska Reissa Poznań (województwo wielkopolskie), Kania Gostyń (województwo wielkopolskie), Żaki Szczecin (województwo zachodniopomorskie), Juventus Academy Bydgoszcz (województwo kujawsko-pomorskie), Boruta Zgierz (województwo łódzkie), MKS Żory (województwo śląskie), Miedź Legnica (województwo dolnośląskie), Górnik Wałbrzych (województwo dolnośląskie), Zjednoczeni Żarów (województwo dolnośląskie), Karolina Jaworzyna Śląska (województwo dolnośląskie) i gospodarze – MKS Polonia-Stal Świdnica (województwo dolnośląskie).

Na starcie 12 drużyn z Polski i Czech, 48 rozegranych spotkań, a przede wszystkim znakomite emocje i fantastyczny poziom sportowy. 3 marca 2019 roku zakończyło się prawdziwe święto futbolu w Świdnicy skierowane do zawodników i zawodniczek w kategorii wiekowej U-13. Poznaliśmy wtedy ostateczne rozstrzygnięcia I Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza organizowanego przez Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica. To były trzy dni pełne sportowych emocji. Wielkich zwycięzców poznaliśmy podczas niedzielnego dnia rywalizacji. Po rozegraniu porannych pojedynków w walce o najwyższe laury w Lidze Mistrzów (lokaty 1-6 na zakończenie turnieju) pozostały trzy zespoły – czeski SK Sedlec, Akademia Piłkarska Reissa Poznań i Polonia-Stal Świdnica. Gospodarze dowodzeni przez trenera Mariusza Krupczaka zanotowali świetny turniej i mieli wszystko w swoich rękach. By stanąć na najwyższym stopniu podium musieli w ostatnim boju pokonać ekipę ze stolicy Wielkopolski. Ostatecznie padł remis 1:1. Był to bez wątpienia jeden z najlepszych meczów podczas całego turnieju, stojący na niezwykle wysokim poziomie sportowym. Ostatecznie w turnieju wygrali zatem poznaniacy, a biało-zieloni zostali rzutem na taśmę wyprzedzeni jeszcze przez Czechów z SK Sedlec, którzy pokonali 2:1 Borutę Zgierz. Najlepsi w Lidze Europy okazali się z kolei piłkarze ekstraklasowego klubu – Miedzi Legnica.

Trener Grzegorz Solarz przez wiele sezonów prowadził biało-zielone grupy, głównie w kategoriach młodzików, trampkarzy i juniorów młodszych. Pod jego skrzydłami wychowało się wielu zawodników, którzy do dziś reprezentują barwy Polonii-Stali Świdnica. Dał się poznać jako dobry trener, wychowawca, zaangażowany w swoją pracę. Zmarł w maju 2018 roku w wieku 50 lat, a swoje kolejne mecze rozgrywa już w niebie… Marcowy turniej miał nie być inicjatywą jednoroczną i tak się stało. W tym roku odbędzie się już druga edycja. Zawody dla młodych piłkarzy mają być organizowane cyklicznie, będąc w tym okresie znakomitym przetarciem dla zawodników przed startem wiosennych zmagań ligowych.

/MDvR/

Poprzedni artykułDzieci na lodzie, spalane płyty wiórowe i przejście zatarasowane przez „palaczy”. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułJak bezpiecznie spędzić ferie? Edukacyjne spotkania policji i GOPR w szkołach gminy Świdnica