Strona główna Temat dnia Jaki samochód wybrać, aby nie płacić dużo za jego ubezpieczenie OC?

Jaki samochód wybrać, aby nie płacić dużo za jego ubezpieczenie OC?

0

Koszty związane z ubezpieczeniem OC samochodu są zależne od wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich duże znaczenie posiadają te związane z pojazdem. Wybór odpowiedniego auta może znacznie zmniejszyć koszt wykupienia OC!

Komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każdy właściciel samochodu. Brak ważnej polisy OC może skutkować w naliczeniu wysokiej kary. Przepisy wskazują, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe, ale nie określają one jego kosztów. Te są już kalkulowane indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Średnio za ubezpieczenie OC w 2019 roku kierowcy płacili około 600-700 złotych. Jednak właściciele niektórych samochodów musieli liczyć się ze znacznie wyższymi wydatkami. Jak wybór konkretnego pojazdu wpływa na koszt polisy OC?

Marki samochodów najdroższe w ubezpieczeniu
Przy wyliczaniu kosztów związanych z zakupem ubezpieczenia OC ubezpieczyciel czy też porównywarka OC poproszą nas o podanie szeregu danych. Wśród nich na pierwszym miejscu pojawią się informacje o posiadanym pojeździe przeznaczonym do ubezpieczenia.

Już sama marka może determinować koszt związany z kupnem polisy OC. Za jakie samochody trzeba będzie zapłacić najwięcej?

Wśród marek najdroższych w ubezpieczeniu znalazły się:

  • BMW
  • Mercedes
  • Audi

Na dalszych pozycjach pojawiły się samochody marek Volkswagen, Ford, Peugeot. Najtańsze w ubezpieczeniu według statystyk towarzystw są samochody marek Renault, Skoda, Toyota czy Fiat. Dlaczego zatem za ubezpieczenie takich pojazdów trzeba zapłacić więcej niż za inne?

Duże różnice cenowe, które mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, są przede wszystkim wynikiem kalkulacji ryzyka przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Właściciele pojazdów marek, które znalazły się na powyższej liście, częściej powodują zdarzenia drogowe, zatem ubezpieczyciele częściej muszą pokrywać koszty ich szkód.

W związku z tym, że ryzyko ich wystąpienia w ich przypadku jest wyższe, ubezpieczyciele nakładają na nie większe opłaty związane z OC, a także innymi, dobrowolnymi ubezpieczeniami samochodowymi.

Cena OC a pojemność silnika
Poza konkretnymi markami duże znaczenie dla kosztu ubezpieczenia OC posiada pojemność silnika. Kierowcy, którzy chcą zdecydować się na zakupienie samochodu o większej pojemności silnika, muszą wtedy przygotować się na wyższe opłaty za polisę.

Poziomem, od którego można zobaczyć znacznie wyższy koszt ubezpieczenia, są najczęściej 2 litry. Jeszcze większe koszty można zauważyć w przypadku pojazdów z silnikami powyżej 2,6 litra.

Co jest przyczyną droższego ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów z większym litrażem silnika? Podobnie jak w przypadku określonych marek, decyduje tutaj prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego. Samochody z większymi pojemnościami silnika mogą osiągać większe prędkości, dlatego też w ich przypadku ryzyko wypadków i kolizji jest większe.

Samochód tani w ubezpieczeniu OC – czyli jaki?
W związku z tym wtedy, gdy kierowca chciałby płacić za swoje ubezpieczenie OC jak najmniej, powinien poszukiwać dla siebie samochodów marek tanich w ubezpieczeniu, a także wybierać modele o niższej pojemności silnika.

Dobrym wyborem mogą być między innymi samochody marek Skoda, Renault, Fiat czy Toyota, które posiadają silniki i pojemności do 1,4-1,6 litra. To właśnie takie samochody będą niedrogie w ubezpieczeniu OC, a także AC i Assistance.

Poza samochodem ważny jest jego właściciel
Należy jednak pamiętać o tym, że samochód nie jest jedynym czynnikiem decydującym o koszcie zakupu polisy OC. Poza nim duże znaczenie posiada także sam właściciel pojazdu.

Za ubezpieczenie OC najwięcej będą musieli zapłacić:

W związku z tym niektóre czynniki dotyczące kosztów OC można modyfikować – mowa tu o doborze odpowiedniego samochodu czy bezszkodowej jeździe, ale na inne nie posiadamy już wpływu, na przykład na wiek.

Porównywarka OC – pomoże w wyszukaniu najtańszego ubezpieczenia!
Znalezienie taniego ubezpieczenia OC nie musi być problemem. Aby dowiedzieć się, który ubezpieczyciel może zaproponować najniższe ceny, warto wykorzystać specjalne serwisy porównujące koszty polis – internetowa porównywarka OC może w kilka minut wskazać, gdzie za ubezpieczenie można zapłacić najmniej!

Przykładowo, za pomocą porównywarki OC Porówneo.pl można jednocześnie sprawdzić koszty u następujących ubezpieczycieli: Axa, Aviva, Proama, Ergo Hestia, Generali, Link4, Mtu24, Benefia, PZU. Kalkulacja wykonywana jest indywidualnie, szybko i za darmo – wystarczy tylko podać dane o sobie, samochodzie i poszukiwanym ubezpieczeniu.

Zatem koszt zakupienia ubezpieczenia OC nie musi być bardzo wysoki. Dobór właściwego pojazdu pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów, dlatego oszczędni kierowcy powinni pamiętać o tym, że dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, w wyborze najtańszej oferty pomoże porównywarka OC online!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułStrażacy podsumowują skutki wichury nad powiatem. Kilkadziesiąt miejscowości bez prądu
Następny artykułOto 5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych