Strona główna Temat dnia Oto 5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych

Oto 5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych

0

W sieci krąży wiele mitów na temat zdrowia jamy ustnej i higieny zębów. Niektóre z nich wynikają z braku aktualnej wiedzy z zakresu stomatologii. Inne są konsekwencją złego leczenia w przeszłości lub tego, jak wyglądało ono jeszcze kilkanaście lat temu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stomatologia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny, a nowoczesne metody leczenia zębów już dawno wyparły te długotrwałe i bolesne. W dzisiejszym artykule obalamy 5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych.

Mit 1 – leczenie kanałowe musi boleć
Wiele osób czuje paniczny lęk przed leczeniem kanałowym, ponieważ kojarzy go z bólem i ciągnącymi się w nieskończoność wizytami u dentysty. Ten mit może wynikać ze złych doświadczeń z tą formą leczenia. Prawdą jest, że dawnej stosowano kilkuetapową metodę leczenia kanałowego, która polegała na zatruciu zęba. Pomiędzy wizytami umieszczano w kanałach różne leki w celu zdezynfekowania miazgi zęba. Współczesna stomatologia jednak odeszła od tego sposobu myślenia. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, takich jak Yes Dent we Wrocławiu leczenie kanałowe w większości przypadków udaje się przeprowadzić już podczas jednej wizyty. Co więcej, zabieg leczenia endodontycznego nie wiąże się z żadnym bólem, co wynika z zastosowania znieczulenia miejscowego oraz nowoczesnych metod leczenia, takich jak praca pod mikroskopem stomatologicznym. Leczenie kanałowe zębów z użyciem mikroskopu stomatologicznego znacznie poprawia rezultaty terapii, ponieważ mikroskop umożliwia powiększenie obrazu leczonego zęba, co przekłada się na bardzo dokładne oczyszczenie kanałów i skrócenie czasu leczenia.

Mit 2 – aparaty ortodontyczne są dla nastolatków
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zęby są wizytówką człowieka. Piękny, równy biały, iście hollywoodzki uśmiech, to chyba marzenie większości z nas. Jednak nie każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem jako prezentem od matki natury. Na szczęście metod na poprawę wygląd zębów jest wiele, a jedną z najpopularniejszych jest leczenie ortodontyczne, które już od dawna nie jest zarezerwowane wyłącznie dla nastolatków. Wiele dorosłych osób jest mylnie przekonanych, że jeżeli nie nosiło aparatu w okresie nastoletnim, to teraz jest już na to za późno. Otóż na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno. Nowoczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele rozwiązań rozwiązań z zakresu leczenia ortodontycznego, dzięki którym nie ma konieczności zakładania widocznych ,,drutów”. Przykładem mogą być aparaty lingwalne, montowane od strony języka.

Mit 3 – pasty do zębów mogą wyleczyć paradontozę
Pasty do zębów to produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej, jednak nie są one w stanie wyleczyć chorób w obrębie jamy ustnej, takich jak paradontoza, próchnica czy nadwrażliwość. Stosowanie odpowiednich preparatów ma jedynie charakter profilaktyczny. Specjalistyczna pasta do zębów może jedynie zapobiegać paradontozie i innym chorobom przyzębia, ale nie zastąpi ona regularnych wizyt u stomatologa.

Mit 4 – im człowiek starszy, tym więcej zębów traci 
Dzięki rozwojowi współczesnej stomatologii i opiece dentystycznej współczesne pokolenia osób starszych zachowują większość swoich naturalnych zębów w podeszłym wieku. Naturalne jest, że zęby z czasem ulegają zużyciu, natomiast jeżeli odpowiednio o nie dbamy, ich utrata nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia się.

Mit 5 – wybielanie zębów jest szkodliwe 
Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi wybielające prowadzone indywidualnie, bez jakiegokolwiek nadzoru ze strony stomatologa, mogą powodować nadwrażliwość zębów, kruchość, porowatość szkliwa, a także nierównomierne rozjaśnienie. Natomiast profesjonalnie wykonane wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, jest całkowicie bezpieczne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJaki samochód wybrać, aby nie płacić dużo za jego ubezpieczenie OC?
Następny artykułAranżacja restauracji