Strona główna 0_Slider Dziurawa jak ser szwajcarski droga doczeka się remontu. Będą objazdy na jednej z...

Dziurawa jak ser szwajcarski droga doczeka się remontu. Będą objazdy na jednej z tras prowadzących pod Ślężę

0

Po czterech latach starań ze strony mieszkańców i samorządowców wreszcie ruszą prace remontowe na drodze powiatowej łączącej Zebrzydów z Mysłakowem. Pod koniec lutego na plac budowy wkroczą drogowcy, co będzie oznaczać zamknięcie drogi dla ruchu i wprowadzenie objazdów.

W ostatnich latach mieszkańcy Zebrzydowa, Mysłakowa oraz sąsiednich miejscowości wielokrotnie zwracali uwagę na tragiczny stan drogi powiatowej i apelowali o naprawę jej nawierzchni. Rok temu z prośbą o interwencję w tej sprawie do powiatowych samorządowców zwrócił się wójt gminy Marcinowice, Stanisław Leń. – Część z państwa na pewno przemieszcza się tą drogą. Jest to najgorsza droga w powiecie – mówił wójt podczas posiedzenia Rady Powiatu Świdnickiego w styczniu 2019 roku. Podkreślał przy tym, że jest to jedna z kluczowych tras dla mieszkańców gminy Marcinowice. – Mysłaków nie jest małą miejscowością, liczy około 500 mieszkańców, a wraz z Zebrzydowem jest to ponad 1000 osób, które muszą się przemieszczać tą drogą. Prowadzi nią także ciąg komunikacyjny do Wir i Sadów, do szkół dojeżdżają nią dzieci z terenu gminy Marcinowice. Tędy przemieszczają się także turyści jadący pod Ślężę – wyliczał Leń.

O konieczności przeprowadzenia remontu drogi Zebrzydów-Mysłaków mówił wówczas także starosta świdnicki. – Stanowisko zarówno Zarządu Powiatu, jak również – mam nadzieję – Rady Powiatu jest takie, że ta droga musi zostać przebudowana – zapewniał Piotr Fedorowicz. Problemem była jednak kwestia pozyskania dofinansowania. Dwukrotnie, w 2017 oraz 2018 roku, wnioskowano o przyznanie dotacji z rządowego programu remontu i budowy dróg lokalnych. W obu przypadkach wnioski odrzucano z powodu niewystarczającej szerokości tej drogi na pewnych odcinkach. Jak przyznał starosta świdnicki, zabrakło pół metra, aby inwestycja spełniła normy i uzyskała akceptację ze strony komisji oceniającej wnioski o dotacje. Rozwiązaniem było wykupienie gruntów sąsiadujących z drogą lub wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów. Zdecydowano się na drugą z możliwości. 17 stycznia 2019 roku Zarząd złożył stosowny wniosek.

Kilka miesięcy później, we wrześniu 2019 roku ogłoszono listę drogowych inwestycji, na realizację których znalazły się środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Wśród dróg powiatowych, które otrzymały dotację znalazła się trasa łącząca Zebrzydów – Mysłaków. Wartość inwestycji szacowano na 3 mln 763 tys. zł, z czego dofinansowanie miałoby pokryć 3 mln 10 tys. złotych. Ostatecznie realizację remontu powierzono firmie Colas, która zaproponowała wykonanie prac za 2 mln 761 tys. złotych.

W związku z planowanym przystąpieniem do realizacji prac związanych z przebudową drogi powiatowej nr 2879D na odcinku Zebrzydów-Mysłaków, nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu na tym odcinku. Od dnia 29 lutego 2020 roku obowiązywał będzie zakaz wjazdu na drogę od strony Zebrzydowa i Mysłakowa. Zakaz nie dotyczy pojazdów rolniczych dojeżdżających do pól położonych bezpośrednio przy drodze – informuje Urząd Gminy Marcinowice. Termin zakończenia prac wyznaczono na lipiec 2020 roku

/mn/

Poprzedni artykułWybór odpowiedniej poduszki
Następny artykułGodziny oczekiwania, przykre zachowanie lekarki. „Dlaczego na SORze panuje taki chaos?” Szpital odpowiada