Strona główna 0_Slider Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów, seniorów, czy wszystkich? Jest kolejna propozycja

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów, seniorów, czy wszystkich? Jest kolejna propozycja

4

W ostatnich latach już kilkadziesiąt samorządów zdecydowało się na wprowadzenie darmowej komunikacji zbiorowej dla swoich mieszkańców. Czasami decydowano się na zwolnienie z opłat wszystkich, w innych przypadkach ograniczano się do 100% ulg dla uczniów lub seniorów. Ostatnio jedna ze radnych zaproponowała objęcie większego grona świdniczan taką zniżką.

Dyskusja w sprawie wprowadzenia w Świdnicy bezpłatnej komunikacji miejskiej – przynajmniej w ograniczonym zakresie – powraca co pewien czas. Podczas ostatnich wyborów samorządowych z propozycją całkowitego zwolnienia mieszkańców z opłat za przejazdy autobusami miejskiego przewoźnika występowało m.in. Kukiz’15 oraz Świdnickie Forum Rozwoju. Jeszcze wcześniej radni ŚFR wystąpili z propozycją, aby z darmowych przejazdów mogłyby korzystać dzieci w wieku od 4 do 7 lat, oraz młodzież do 15. roku życia.

Wśród argumentów powtarzanych przy okazji podobnych propozycji wymieniane jest zachęcenie mieszkańców do niewjeżdżania samochodami do centrum miasta, a tym samym zmniejszanie korków, zwolnienie części miejsc parkingowych, czy też zmniejszenie emisji spalin.

Zgodnie z obecnymi przepisami przyjętymi przez Radę Miejską w Świdnicy, do korzystania z bezpłatnych przejazdów uprawnieni są:

  1. posłowie i senatorowie,
  2. inwalidzi wojenni i wojskowi,
  3. dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym,
  4. osoby, które ukończyły 70 rok życia,
  5. osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji oraz ich opiekunowie,
  6. ociemniali i niewidomi oraz opiekun wskazany w trakcie przejazdu,
  7. dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczająca do przedszkoli, szkół i placówek określonych w ustawie o systemie oświaty oraz ich opiekunowie,
  8. umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta włącznie,
  9. radni rad gmin: Miasta Świdnica, Świdnica, Żarów, Marcinowice na terenie gminy, na której sprawuje mandat,
  10. pracownicy przewoźnika wykonującego usługi przewozowe (na podstawie umowy z Gminą Miasto Świdnica) oraz współmałżonek pracownika i ich dzieci do czasu ukończenia nauki szkolnej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej, radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska wystąpiła z propozycją dokonania zmiany w powyższym wykazie. – W imieniu seniorów bardzo proszę o rozważenie obniżenia wieku, od którego obowiązywałyby bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Obecnie po ukończeniu 70. roku życia seniorzy nie są zobowiązani do zakupu biletu autobusowego. Mieszkańcy proszą o obniżenie tego wieku o 2 lata. Swoją prośbę argumentują tym, że będzie to dla nich oszczędność w portfelach, a jednocześnie rezygnując z samochodów prywatnych będą chronić środowisko. Uważam, że warto rozważyć tę prośbę, gdyż ilość mieszkańców w Świdnicy pomiędzy 68 a 70 rokiem życia jest niewielka i zwolnienie tej grupy z odpłatności za bilety nie będzie bardzo odczuwalne w budżecie MPK – stwierdziła radna w złożonej interpelacji. O stanowisku władz miasta w tej sprawie będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDrewniane domki letniskowe w Senegalu i Grenlandii. O zagranicznych projektach z firmą Alpina
Następny artykułPrzyłapani na „dymku” na terenie dworca