Strona główna 0_Slider Pożegnali wieloletniego proboszcza. Biskup Dec o jego zasługach i krzywdzących plotkach

Pożegnali wieloletniego proboszcza. Biskup Dec o jego zasługach i krzywdzących plotkach [FOTO]

14

Kilkaset osób wzięło udział w pożegnaniu ks. prałata Stanisława Pasyka, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Józefa i współtwórcy trzech innych parafii w Świdnicy. Duchowny zmarł 14 stycznia. Miał 85 lat.

Ks. Stanisław Pasyk urodził się 23 marca 1935 roku w Zamieściu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1958 roku we Wrocławiu, gdzie pracował również przez pierwsze lata jako wikariusz. Kolejne lata służył w Jeleniej Górze i w Dzierżoniowie, a jako młody proboszcz tworzył parafię w Zgorzelcu. Od 1972 roku przez 35 lat był proboszczem parafii św. Józefa w Świdnicy. Współtworzył także trzy inne parafie w Świdnicy: NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, Ducha Świętego na Zawiszowie i św. Andrzeja Boboli przy ulicy Wałbrzyskiej. Po przejściu na emeryturę najpierw jako rezydent pomagał w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy, a następnie przeniósł się w rodzinne strony do parafii w Królowej Górnej. Zmarł 14 stycznia w szpitalu w Nowym Sączu po krótkiej i ciężkiej chorobie

Uroczystościom pogrzebowym w kościele NMP Królowej Polski, które odbyły się 22 stycznia przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. – Czcigodny księże Prałacie, w opinii księży byłeś bardzo wymagającym kapłanem, najpierw jako wikariusz a potem jako proboszcz. Jednakże, kto cię lepiej znał, to wiedział, że najpierw wymagania stawiałeś samemu sobie, a potem innym: księżom współpracownikom i wierny świeckim, twoim parafianom. Bardzo ci zależało, żeby wierni uczęszczali na Mszę św. aby dzieci i młodzież uczęszczały do kościoła i na katechezę. Apelowałeś do rodziców, żeby byli odpowiedzialni za religijne i moralne wychowanie swoich dzieci i wnuków. Pilnowałeś konfesjonału. Wierni parafii św. Józefa wiele ci zawdzięczają, ale nie tylko oni. Całe nasze – dzisiaj biskupie – miasto zawdzięcza ci tak wiele. To dzięki twojej odwadze, uporowi w dobrym, wytrwałości, Świdnica zyskała trzy nowe parafie – podkreślał świdnicki hierarcha, cytowany przez “Gościa Niedzielnego”. – Możemy powiedzieć, że przez tę swoją długoletnią aktywność kapłańską, stałeś się ikoną tego miasta – dodał biskup.

Ksiądz prałat w swoim życiu robił wiele dobrego, czym się nie chwalił, a czego byłam świadkiem od 1984 roku aż do jego przejścia na emeryturę, pracując najpierw w parafii św. Józefa, a gdy lekcje katechezy weszły do szkół współpracując z Nim. Na różny sposób pomagał ludziom, którzy zwracali się do Niego nieraz w tragicznych sytuacjach. (…) bardzo krzywdzące dla Ks. Prałata były plotki o Nim np. że wybudował sobie dom pod Świdnicą z pieniędzy, które były przeznaczone na budowę kościoła. Według mnie bardzo dobrze, że zostanie pochowany w Świdnicy, gdzie przez 35 lat swojego kapłaństwa w różny sposób służył ludziom – zaznaczył bp Ignacy Dec.

Po zakończeniu mszy pogrzebowej trumna z ciałem ks. Pasyka została przewieziona i złożona do grobu na cmentarzu parafialnym przy al. Brzozowej.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński