Strona główna Wydarzenia Jaki typ drukarki wybrać dla domowych zastosowań?

Jaki typ drukarki wybrać dla domowych zastosowań?

0

Choć coraz częściej korzystamy z elektronicznych wersji dokumentów i obywamy się bez tradycyjnych postaci papierowych – biuro, dom lub home office bez drukarki są jednak trudne do pomyślenia. Szczególnie dotyczy to wszystkich tych, którzy zajmują się pracą dydaktyczną.

Z reguły w takich przypadkach standardowym wymogiem jest dostarczanie pewnych ilości materiałów na potrzeby osób, które się naucza. Chęć zapewnienia wygody oraz możliwie wysokiego komfortu pracy uczniom bierze zwykle w takich przypadkach górę nad troską o ekologię.

Domowe drukowanie – drukarka atramentowa?
Jaka drukarka będzie najlepsza do wykorzystania w domowych warunkach – gdy drukujemy wyłącznie dla siebie i bliskich lub też prowadzimy małą, jednoosobową firmę w domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest znów taka jednoznaczna.

Drukarki atramentowe uchodzą powszechnie za lepsze do zastosowań nieprofesjonalnych – przede wszystkim ze względu na fakt, że wkłady drukujące są nieco tańsze niż toner, wykorzystywany przez drukarki laserowe. Dodatkowo, przy drukarkach atramentowych nie wchodzą w grę kwestie dwóch oddzielnych technologii druku (kolorowej oraz monochromatycznej) jak w przypadku urządzeń laserowych.

Wybierając drukarkę do domu nie będziemy prawdopodobnie zwracać tak dużej uwagi na szybkość i wydajność druku, które zwykle są lepsze w modelach laserowych. Różnicę między prędkością drukowania 30 lub 20 stron na minutę odczuwa się dopiero przy szczególnie intensywnym obciążeniu urządzenia dzień za dniem.

Koszty eksploatacji drukarek atramentowych oraz laserowych
Jeżeli chcemy skupić się na wyłącznie kosztach eksploatacji drukarek – pomijając cenę samego urządzenia – praktycznie każdy specjalista powie nam, że koszt wydruku jednej strony wypada znacznie taniej w przypadku drukarek laserowych. Jednak, nie jest to takie proste, jakbyśmy chcieli.

Ten wskaźnik nie oznacza bowiem, że poszczególne materiały będą tańsze. Wręcz odwrotnie. Będą kosztować więcej, jednak – ich pełna i satysfakcjonująca żywotność będzie znacznie dłuższa. Stąd biorą się wszystkie wskaźniki, informujące o niższej cenie wydruku pojedynczej strony w przypadku wersji laserowych.

Dopasowanie rodzaju drukarki do rzeczywistych potrzeb
Drukarki atramentowe to starszy typ sprzętu, służącego do przenoszenia tekstu oraz grafik na papier. Czy jednak są one najlepszym wyjściem do zastosowań poza dużymi biurami? Nasza odpowiedź powinna wynikać głównie z tego – co i jak często drukujemy.

Jeżeli należymy do osób które drukują kilka stron tekstu parę razy w miesiącu, odpowiedź może być nieco zaskakująca. W takim przypadku najlepsza będzie drukarka laserowa monochromatyczna. Główne argumenty, przemawiające za takim wyjściem to: brak ryzyka zaschnięcia tuszu w kasecie drukującej (co jest jedną z głównych wad drukarek atramentowych) oraz niższe koszty eksploatacji.

Kiedy warto zdecydować się na drukarkę atramentową w domowych warunkach?
Taki wybór, jak drukarka atramentowa w domu, będzie sensowny przede wszystkim wtedy, jeżeli drukujemy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Tak więc stosunkowo często oraz regularnie, a do tego – przenosimy na papier fotografie, grafiki etc.

Podstawową zaletą drukarek atramentowych jest dla większości z nas naturalnie ich znacznie niższa cena – biorąc pod uwagę koszty samego sprzętu drukującego, a nie materiałów eksploatacyjnych. Dla wielu spośród mniej zaawansowanych użytkowników elektroniki jest to podstawowy oraz niepodważalny argument, który przeważa na rzecz tego typu rozwiązania.

Ostatecznie, decyzję musimy podjąć samodzielnie. Dużą pomocą może być tutaj internet i różne specjalistyczne serwisy, poświęcone drukarkom, gdzie możemy znaleźć bardzo drobiazgowe zestawienia, porównania i dokładne specyfikacje konkretnych urządzeń.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRuszyło odliczanie do modelarskiego święta w Świdnicy
Następny artykułPożegnali wieloletniego proboszcza. Biskup Dec o jego zasługach i krzywdzących plotkach [FOTO]