Strona główna Polityka Poseł z okręgu wałbrzyskiego stanie na czele Platformy Obywatelskiej?

Poseł z okręgu wałbrzyskiego stanie na czele Platformy Obywatelskiej? [FOTO/VIDEO]

20

Tomasz Siemoniak jest jednym z kandydatów na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wybranego do Sejmu z okręgu wałbrzyskiego posła i obecnego wiceprzewodniczącego partii poparł ustępujący lider ugrupowania – Grzegorz Schetyna. W sobotę obaj pojawili się w Świdnicy.

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny na stanowisku szefa Platformy Obywatelskiej. W piątek Schetyna poinformował, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa partii. Zarekomendował przy tym kandydaturę obecnego wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka. Oprócz niego o stanowisko przewodniczącego ubiegają się Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka, Joanna Mucha oraz Bartłomiej Sienkiewicz.

Wczoraj był ostatni dzień zgłaszania kandydatur na funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak będzie kandydował w tych wyborach. Będziemy o tym rozmawiać i będziemy do tego przekonywać nieprzekonanych, chociaż wydaje mi się, że tu – w Wałbrzychu, w Świdnicy, w tej części Dolnego Śląska i w ogóle na Dolnym Śląsku – wszyscy jesteśmy przekonani, że chcemy i będziemy głosować na Tomasza Siemoniaka w tych wyborach 25 stycznia – mówił Grzegorz Schetyna podczas konferencji w Świdnicy. – Jest osobą, która jest bardzo doświadczoną w polityce – budowaliśmy Platformę od pierwszego dnia jej powstania, a z drugiej strony jest osobą, która daje niezbędne doświadczenie, a także świeżość i szansę na nowe otwarcie – dodał.

Zaczynamy kampanię w Świdnicy. Świdniczanie dobrze wiedzą, że jako wałbrzyszanin mam duży respekt do Świdnicy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze Świdnica ma znacznie dłuższą historię niż Wałbrzych, po drugie tu przyjeżdżałem do WKU, bo w Wałbrzychu nie było WKU. Nie podejrzewałem wówczas, że cokolwiek więcej będę miał wspólnego w życiu z wojskiem niż te wizyty – mówił Tomasz Siemoniak. – Niektórzy komentatorzy mówią o namaszczaniu, o tym, czy to dobrze, czy źle, że robimy wspólne konferencje. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że ja nie chcę brać udziału w takiej polityce, w której miałoby się mówić, że nie znam Grzegorza Schetyny, bo da mi to 17 głosów więcej w danym miejscu. Jestem z Grzegorzem Schetyną, jestem z Ewą Kopacz, Donaldem Tuskiem i wszystkimi przewodniczącymi. Uważam, że jeśli ktoś ubiega się o przywództwo w Platformie, musi szanować przeszłość i teraźniejszość – zaznaczył.

To ważny czas dla Platformy Obywatelskiej, ważny czas dla samorządu, ważny czas dla Polski. Jesteśmy w przededniu formalnego rozpoczęcia się kampanii prezydenckiej. Ona będzie bardzo ważna, a te wybory będą krytyczne i kluczowe. Wiemy, jak ważne jest zbudowanie szerokiej koalicji wokół kandydatury pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wszystkie nasze aktywności są wtórne wobec tego, ile wysiłku i energii musimy wszyscy włożyć, budując sieć wsparcia komitetów poparcia dla tej kandydatury – podkreślał ustępujący lider ugrupowania, Grzegorz Schetyna.

Michał Nadolski
[email protected]