Strona główna 0_Slider Będą cięcia pielęgnacyjne w Parku Młodzieżowym. Dwa postępowania w sprawie wycinki zawieszone

Będą cięcia pielęgnacyjne w Parku Młodzieżowym. Dwa postępowania w sprawie wycinki zawieszone

0

Świdnicki magistrat ogłosił kolejny przetarg dotyczący rewitalizacji Parku Młodzieżowego. Po zamówieniu dotyczącym przebudowy parkowych ścieżek, montażu ławek i oświetlenia, urzędnicy szukają teraz firmy, która zajmie się cięciami pielęgnacyjnymi obejmującymi 958 koron drzew. W ramach prac nie przewidziano wycinki drzew, której zapowiedź wywołała w ostatnich miesiącach głośny sprzeciw części mieszkańców.

Przeznaczony do rewitalizacji Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, dlatego też wszystkie prowadzone w nim prace i wcześniej przygotowane dokumenty i projekty wymagają zezwoleń oraz decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jedna z wydanych decyzji, która została wydana 1 sierpnia 2019 roku, dotyczy wykonania „cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych 958 koron drzew, wraz z wykonaniem 177 certyfikowanych wiązań linowych”. To właśnie ten zakres prac został uwzględniony w zamówieniu ogłoszonym 3 stycznia 2020 roku. Szacuje się, że wykonanie cięć pochłonie 1 mln 450 tys. złotych. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał na to 22 tygodnie od dnia podpisania umowy.

Do tej pory konserwator zabytków wydał jeszcze dwa inne pozwolenia na prowadzenie prac konserwatorskich w Parku Młodzieżowym. Na rozstrzygnięcie wciąż czekają kolejne dwa wnioski dotyczące wycinki ponad 250 drzew. – W dniu 14 listopada 2019 roku (…) w związku ze stwierdzeniem obecności gatunków ustawowo chronionych, zostały zawieszone postępowania o sygn. W/N.5146.297.2019.PS oraz W/N.5146.298.2019.PS, dotyczące wydania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów z terenu Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Wyjaśniam, że [oba] postępowania zostaną wznowione po otrzymaniu przez Gminę Miejską Świdnica decyzji wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu – tłumaczy Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W listopadzie 2019 roku rozstrzygnięty został inny przetarg dotyczący rewitalizacji Parku Młodzieżowego, obejmujący remont i przebudowę parkowych ścieżek, montaż 50 ławek i 50 śmietników, budowę toalety w okolicy wieżyczki, ustawienie poidełka dla zwierząt i ludzi, zamontowanie siedzisk na murkach znajdujących się na terenie dawnego kortu tenisowego (w miejscu którego docelowo powstanie łąka kwietna), ustawienie 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, a także 15 kamer monitoringu. Zlecone prace, które za blisko 3,5 mln złotych zrealizuje firma Telfa, mają zostać ukończone do 31 sierpnia 2020 roku i być wykonane z uwzględnieniem wytycznych konserwatora zabytków oraz dendrologów.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułIMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gołoledzią na południu województwa
Następny artykułPoseł z okręgu wałbrzyskiego stanie na czele Platformy Obywatelskiej? [FOTO/VIDEO]