Strona główna 0_Slider Ponad tysiąc młodych kolędników na scenie. Wręczono nagrody i wyróżnienia

Ponad tysiąc młodych kolędników na scenie. Wręczono nagrody i wyróżnienia [FOTO]

0

Już po raz 28. świdnicki teatr rozbrzmiał przepięknymi polskimi kolędami, pastorałkami, dziecięcą świąteczną piosenką i nowymi ich aranżacjami prezentowanymi podczas Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. W ramach tegorocznych kolędniczych występów nie zabrakło wspaniałych scenografii i barwnych kostiumów. Podczas piątkowego finału Przeglądu nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień.

W tegorocznym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych wzięło udział aż 1050 uczestników. Bogactwo kostiumów, scenografię i układ choreograficzny, śpiew i aranżację muzyczną, wprowadzanie do występów kolędniczych nowych, własnych tekstów, pastorałek i piosenek świątecznych, zwłaszcza o zabarwienie regionalnym, świdnickim, a także grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji oceniało jury w składzie: Kazimiera Marcińczak-Momot – przewodnicząca jury, Teresa Wagilewicz – świdnicka poetka, filolog, aktorka amatorskiego teatru „Alchemia teatralna”, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek, aktor amatorskiego teatru „Alchemia teatralna”, ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

Jury XXVIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych z wielką uwagą obejrzało 27 prezentacji kolędniczych, bardzo różnorodnych w formie (jasełka, montaże słowno-muzyczne, grupy kolędnicze, a nawet zespół akrobatyczny). Dowodzi ten fakt tylko jak wdzięcznym tematem do scenicznej realizacji jest Boże Narodzenie. W występach zespołów tegorocznego Przeglądu najczęściej przewijał się temat poszukiwania dobra w ludziach, pragnienie ciepła i miłości od drugiej osoby i od samego Boga oraz nostalgiczne pragnienie dzieci i dorosłych, aby ten wyjątkowy urok Wigilijnej Nocy trwał wiecznie. Rozpiętość wiekowa uczestników Przeglądu przedstawiała się równie imponująco — swoje uzdolnienia aktorskie i inscenizacyjne zaprezentowali: dorośli (w tym seniorzy), młodzież i dzieci przedszkolne – podkreślają jurorzy.

Oceniając liczną grupę występujących zespołów i różnorodność form przekazu bożonarodzeniowych treści, jury przyjęło następującą zasadę oceny: nagroda lub wyróżnienie dla zespołu, nagroda indywidualna za ciekawą kreację aktorskiej postaci, lub wokal. Kierowano się także kryterium wiekowym uczestników, stąd też oceną jury objęto grupę uczestników przedszkolnych, szkolnych, instytucji i fundacji oraz grupę dorosłych.

I. W grupie przedszkolnej

A) nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla każdej z grup​:

 1. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Anielskie Boże Narodzenie”/ — za bogatą scenografię, urozmaicony układ choreograficzny i „anielską” biel przedstawienia.
 2. Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy, /jasełka „Wyszykujmy piękny dom”/ — za przesłanie, aby oczekując na Nowonarodzone Dziecię uprzątnąć nie tylko nasze domy, ale i nasze serca.
 3. Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, /jasełka pantomimiczne „Dolnośląskie pielgrzymowanie — jasełkowe granie”/ — za walory edukacyjne przekazane w formie pantomimy
 4. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy, /przedstawienie jasełkowe „Dzieciątko maleńkie”/ — za radosne i barwne widowisko przy szopce Bożej Dzieciny.
 5. Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 w Świdnicy, /jasełka „Nasza szopka”/ za pełne wdzięku widowisko, radośnie przedstawiające prawdę o Narodzeniu Jezusa.
 6. Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy, /jasełka „Uwierz w święta”/ — za aktorsko wypracowane role oraz barwną choreografię.

B) wyróżniono nagrodą finansową w wysokości 300 zł i kartą podarunkową o wartości 100 zł:

 1. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie, /jasełka „Broda Heroda”/ — za grę aktorską i dopasowanie scenariusza do możliwości prezentowania go przez dzieci.

II. W kategorii szkół

A) nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla każdej z grup:

 1. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, /jasełka „Tajemnice lasu”/ — za radosne leśne kolędowanie.

B) wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi o wartości 100 zł dla każdej z grup:

 1. Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, /świąteczna baśń „Dziewczynka z zapałkami”/ — za połączenie treści teologicznych z fabułą baśni Andersena.
 2. Szkoła Podstawowa w Pszennie, /jasełka „Przemienienie”/ — za włączenie formy teatru kukiełkowego do żywego planu aktorskiego.

III. W kategorii fundacji, instytucji i grup zorganizowanych

A) wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi o wartości 100 zł dla każdej z grup:

 1. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy, /jasełka „W Betlejem wielka radość się dzieje”/ — za bogactwo kostiumów i pomysłowe wykorzystanie gry światełek w tańcu.
 2. UKS Acro Club Świdnica, /montaż muzyczno-wokalno-akrobatyczny/ — za innowacyjną formę prezentacji z nawiązaniem do przekazu biblijnego.
 3. PSONI Koło w Świdnicy i Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”/ — za prezentację obchodów świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich.
 4. Schola Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, /jasełka „Narodziny Bohatera”/ — za walory instrumentalno-wokalne prezentacji.

IV. W kategorii dorosłych uczestników Przeglądu

A) wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł i kartami podarunkowymi o wartości 100 zł dla każdej z grup:

 1. Zespół Ale Babki i kapela GOKSiR Świdnica, /montaż słowno-muzyczny „Kolędowe myśli”/ — za prezentację świdnickiej widowni mniej znanych kolęd i pastorałek.
 2. Dzienny Dom Senior Wigor w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „Melodia świąt”/ — za poetycki nastrój wieczoru wigilijnego w aspekcie upływającego czasu.
 3. Świetlica Wiejska w Burkatowie GOKSiR Świdnica, /spektakl kolędniczy „W drodze do Jezusa”/ — za kontynuowanie polskiej tradycji kolędniczej chodzenia po domach ze świątecznymi życzeniami i głoszeniem Narodzin Jezusa.

V. Nagrody indywidualne w postaci kart podarunkowych otrzymali:

 1. Wiktoria Zaorska za rolę Maryi i piękny śpiew w spektaklu Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy,
 2. Maciej Dzimira za rolę Orła w spektaklu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy,
 3. Martyna Piotrowska za rolę Maryi w spektaklu Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” nr 16 w Świdnicy,
 4. Joanna Chojnowska za reżyserię spektaklu „Awantura w Przechwałkowie”,
 5. Maciej Kruk za rolę Ebenezera Scrooge’a w spektaklu Niepublicznego Przedszkola Językowego „Abracadabra” w Świdnicy,
 6. Stanisław Bałdo za rolę Chłopca z obozu koncentracyjnego Gross Rossen
  w spektaklu Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

Na finał XXVIII ŚPZK w dniu 17 stycznia 2020 roku, jury wybrało prezentację nagrodzoną z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy z przedstawieniem jasełkowym „Uwierz w święta”.

/opr. mn/

fot. Piotr Tomaszewski

Poprzedni artykułMistrzostwa Europy ponownie w Strzegomiu!
Następny artykułMandat za niszczenie choinki, mandat za niesprzątanie po psach. Interwencje straży miejskiej