Strona główna 0_Slider Ponad miliard złotych nakładów, 300 nowych miejsc pracy. WSSE podsumowuje rok

Ponad miliard złotych nakładów, 300 nowych miejsc pracy. WSSE podsumowuje rok

1

Rok 2019 był dobry i intensywny, a w nowy wchodzimy z kolejnymi propozycjami dla firm i samorządów – podkreślali prezes Piotr Sosiński i jego zastępcy, Kamil Zieliński oraz Krzysztof Drynda. Zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” rok 2020 rozpoczyna od zapowiedzi budowy 6 nowych hal i korzystnych pożyczek dla samorządów oraz przedsiębiorców.

Na zdjęciu Kamil Zieliński, Piotr Sosiński i Krzysztof Drynda

Rok 2019 przyniósł 19 nowych projektów inwestycyjnych na terenie południowo-zachodniej Polski, które opiewają na łączną kwotę 1,3 mld złotych. Żaden z projektów nie dotyczy powiatu świdnickiego. Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wałbrzychu. Toyota ogłosiła podwojenie linii produkcyjnych związanych z napędami hybrydowymi. W 2020 roku rozpocznie się rekrutacja co najmniej kilkudziesięciu nowych pracowników do wałbrzyskiej fabryki. Dzięki projektom związanym z technologią hybrydową poziom inwestycji Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do ponad 5,5 miliardów złotych a zatrudnienie do około 3000 osób. Po raz pierwszy w historii na czele przedsiębiorstwa stanął Polak. Dariusz Mikołajczak, wraz z nowym rokiem objął funkcję prezesa wałbrzyskiego i jelczańskiego zakładu.

Wśród dużych projektów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku, które uzyskały wsparcie strefy w minionym roku znalazły się również dwa koreańskie koncerny: LG Electronics Wrocław oraz LS EV.Firma LG zainwestuje 128 mln zł w rozwój zakładu w Biskupicach Podgórnych, natomiast dzierżoniowski LS rozbuduje i wyposaży fabrykę za blisko 170 mln złotych.

Wałbrzyska strefa w 2019 roku wsparła finansowo i rzeczowo ponad 100 inicjatyw społecznych, sportowych, kulturalnych i edukacyjnych a także przeznaczyła środki na dofinansowanie hufców ZHP oraz Straży Pożarnej. Na program sponsorski oraz projekty Klastra Edukacyjnego INVEST in EDU przeznaczyła blisko pół miliona złotych. WSSE była również organizatorem czterech wydarzeń sportowych: Treningów z Mistrzami Sumo, turniejów piłki nożnej i koszykówki dla firm strefowych oraz mikołajkowego biegu dla dzieci.

Zdjęcie WSSE „INVEST-PARK”

Wśród nowych form wsparcia wprowadzonych przez wałbrzyską strefę w ubiegłym roku znalazł się m.in. Fundusz Pożyczkowy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dzięki środkom z programu samorządy mogą przygotować grunty, uzbroić działki oraz odpowiednio skomunikować kompleksy inwestycyjne. W tym roku na pożyczki przewidziano pulę 20 milionów złotych. WSSE uruchomi także bardzo nisko oprocentowane pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły uzyskać do miliona złotych.

Strefa ogłosiła również, że w 2020 roku rozpocznie się budowa 6 hal produkcyjno-magazynowych, z których 3 powstaną na Dolnym Śląsku (Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Jaworzyna Śląska). Na to przedsięwzięcie spółka przeznaczy 120 milionów złotych, co stanowi największą inwestycję własną Strefy od początku jej istnienia. Hale oferowane będą przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. Pierwsza hala powstanie w Wałbrzychu, a jeszcze w tym roku, jak zapewnił wiceprezes Drynda, ruszy budowa hali w Jaworzynie Śląskiej. Każda z hal ma mieć 5 tysięcy m2, parking, plac manewrowy i zaplecze biurowe.

Atrakcyjność wałbrzyskiej strefy dla międzynarodowych koncernów została doceniona przez coroczny ranking fDi Magazine porównujący blisko 3000 stref ekonomicznych na świecie – „Global FreeZones of the Year”. Wałbrzyska strefa została wyróżniona jako miejsce szczególnie atrakcyjne na lokowanie dużych inwestycji w Europie. Po raz pierwszy w historii WSSE otrzymała także „Perłę Polskiej Gospodarki”. Kapituła doceniła przede wszystkim innowacyjność prowadzonych w strefie projektów, sposób ich wdrażania oraz wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.

/opr. red./

Poprzedni artykułJechał rowerem mając 2,5 promila
Następny artykułBudownictwo modułowe podbija polski rynek. Szpitale, hotele i szkoły modułowe to nasza przyszłość