Strona główna Wydarzenia Budownictwo modułowe podbija polski rynek. Szpitale, hotele i szkoły modułowe to nasza...

Budownictwo modułowe podbija polski rynek. Szpitale, hotele i szkoły modułowe to nasza przyszłość

0

Choć budownictwo modułowe w Polce wciąż jest mało popularne, coraz więcej inwestorów dostrzega zalety takiego rozwiązania. Według analityków międzynarodowej firmy konsultingowej, do końca 2022 r. udział obiektów prefabrykowanych w naszym kraju wzrośnie o niecałe 38% (1). Trend ten wynika m.in. z krótkiego czasu realizacji, a także niskich kosztów eksploatacyjnych.

Budynki użyteczności publicznej z gotowych prefabrykatów to przyszłość!
Moduły stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Dzięki nim można wznieść obiekt o dowolnych wymiarach. Co istotne,  zrealizowane inwestycje spełniają przepisy przeciwpożarowe i BHP oraz normy bezpieczeństwa. Użyte materiały charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, a pod względem funkcjonalności w niczym nie odbiegają od standardów przyjętych w klasycznych lokalach. W krajach rozwiniętych tego typu konstrukcję są normą. Technologię wykorzystuje się m.in. do tworzenia szkół, akademików, szpitali. Z gotowych części powstają również hotele modułowe. Na taki krok zdecydowała się m.in. międzynarodowa sieć Marriott, która rozpoczęła budowę najwyższego na świecie obiektu noclegowego. Jego otwarcie planowane jest jesienią 2020 r. Zgodnie z założeniami projektu całkowita powierzchnia ośrodka wyniesie 24 tys. m kw., a wewnątrz znajdzie się 25 pięter. Jak tłumaczy Eric Jacobs, dyrektor ds. rozwoju marki, inwestycja ma charakter symboliczny i przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania taką formą budownictwa (2).

Domy prefabrykowane to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi
Na wykorzystanie prefabrykatów stawiają również osoby prywatne. Według raportu Roland Berger w wielu europejskich państwach mocno rozwinął się rynek mieszkań prefabrykowanych „pod klucz”. W tym zakresie przodują Niemcy, gdzie w 2017 r. powstało ok. 10. tys. takich obiektów. Na użycie elementów prefabrykowanych decydują się inwestorzy, którym zależy na jakości. Poszczególne moduły są bowiem wytwarzane w kontrolowanych warunkach zakładu przemysłowego, co pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności. Warto podkreślić, że moduły wyróżniają się swobodą w adaptacji przestrzeni. Za ich pomocą można nie tylko wybudować dom od postaw, ale także rozszerzyć go o dodatkowe powierzchnie. Co więcej, taki wariant pozwala też na zmianę układu pomieszczeń. Ścianki działowe są mocowane w technologii suchej zabudowy, dzięki czemu użytkownicy mają dowolność w aranżacji wnętrza. Technologię wykorzystuje się nie tylko do budowy domów jednorodzinnych, ale również wieżowców. Za najwyższy modułowy budynek mieszkaniowy na świecie uchodzi Clement Conopy w Singapurze, gdzie mieści się przeszło 500 apartamentów. Na jego konstrukcję składają się dwie wieże o wysokości 140 m (3).

Poznaj zalety budownictwa modułowego
Moduły zachwycają uniwersalnym zastosowaniem. Można je stawiać na dowolnym gruncie. Stosuje się je w celu budowy, nadbudowy lub rozbudowy różnego typu konstrukcji. Do istotnych czynników determinujących wybór tego typu inwestycji należy także czas realizacji, który w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, jest krótszy nawet o 50%. Większość prac odbywa się bowiem w hali przemysłowej (na placu budowy montuje się jedynie wcześniej przygotowane komponenty). Do plusów zaliczają się również znaczące oszczędności finansowe związane m.in. z eliminacją błędów projektowych.  Dodatkowo, zastosowanie nowoczesnych technologii wpływa na niższe koszty eksploatacyjne. Do niewątpliwych atutów należą również doskonałe parametry techniczne wynikające z użycia nowoczesnych materiałów i powtarzalności produkcji. Trzeba też podkreślić, że inwestorzy wybierający taki model są mniej narażeni na stres. Nie muszą poświęcać czasu na nadzorowanie budowy, gdyż montaż gotowych prefabrykatów nie trwa długo, a formalności są ograniczone do minimum. Firmy zajmujące się tworzeniem takich obiektów działają kompleksowo – wykonują projekt, produkują moduły, a następnie instalują je w wyznaczonym miejscu. Prefabrykowane budynki stanowią doskonałą inwestycję na długie lata. Nic więc dziwnego, że ich udział w rynku wzrasta z roku na rok. Powstają z nich zarówno prywatne domy, jak i obiekty komercyjne, jak np. hotel modułowy.

  1. Raport „Prefabrykowany rynek mieszkaniowy”, Roland Berger, 01.2018 (https://www.rolandberger.com/en/Publications/Prefabricated-housing-market.html)
  2. „The New Marriott In Manhattan Is The World’s Tallest Modular Hotel”, https://www.forbes.com/sites/juliabrenner/2019/11/22/the-new-marriott-in-manhattan-is-the-worlds-tallest-modular-hotel/#6094f5dd41a1
  3. „World’s tallest modular tower is now Clement Canopy in Singapore”, https://www.dezeen.com/2019/07/02/clement-canopy-worlds-tallest-modular-tower-bouygues/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPonad miliard złotych nakładów, 300 nowych miejsc pracy. WSSE podsumowuje rok
Następny artykułZmarł wieloletni proboszcz parafii św. Józefa