Strona główna 0_Slider Oscary 2020 roku. Które filmy są wśród faworytów?

Oscary 2020 roku. Które filmy są wśród faworytów? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Nominacje do tegorocznej prestiżowej nagrody filmowej zostały już ogłoszone. O statuetki, będące marzeniem filmowców z całego świata, powalczy wiele interesujących produkcji. Wśród faworytów znalazły się takie filmy jak chociażby obsypane już „Złotymi Globami” – najnowsza produkcja Quentina Tarantino „Pewnego razu w… Hollywood”, dramat „Joker” z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa czy film wojenny „1917” w reżyserii Sama Mendesa, który wkrótce będzie miał premierę w polskich kinach. Szansę na nagrodę ma też polski film „Boże Ciało” Jana Komasy. To właśnie z Oscarami związany jest nasz kolejny wielki konkurs filmowy. Do wygrania aż 12 biletów do Cinema3D w Świdnicy.

Pierwsze Oscary zostały rozdane 16 maja 1929 roku w Hollywood Roosevelt Hotel przy udziale 250 osób, a ówczesna gala trwała zaledwie 15 minut. Od tego czasu wiele się zmieniło, a nagrody przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej stały się najważniejszym i największym światowym wydarzeniem w branży filmowej. Pokryta 24-karatowym złotem statuetka przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Jego postać stoi na rolce filmu posiadającej pięć szprych, a każda z nich symbolizuje jedną z grup zawodowych Akademii – aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Prestiżowe nagrody przyznawane są obecnie w 24 kategoriach i są marzeniem twórców filmowych z całego świata.

Tegoroczna już 92. ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego. Lista nominowanych filmów ogłoszona została 13 stycznia. Które produkcje znajdują się wśród liderów?

Najwięcej nominacji, bo aż 11 otrzymał dramat „Joker”, który wyreżyserował Todd Phillips. To historia początków słynnego złoczyńcy i największego wroga Batmana, która tuż po premierze 31 sierpnia 2019 (w Polsce 4 października 2019) wzbudziła wielkie i skrajne emocje w świecie filmowym. Opowieść stanowiąca studium psychopaty, ale też refleksję nad społeczeństwem otrzymała szansę na statuetkę w kategoriach – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż, kostiumy, muzyka filmowa, charakteryzacja, dźwięk i jego montaż. Tytułową rolę w „Jokerze” fenomenalnie gra Joaquin Phoenix, który również został nominowany do Oscara za najlepszą męską rolę pierwszoplanową.

Wśród faworytów do prestiżowej nagrody filmowej jest także najnowsza produkcja Quentina Tarantino „Pewnego razu w… Hollywood”. W filmie, który światową premierę miał 21 maja 2019 roku (w Polsce 16 sierpnia 2019 roku), zagrało wielu znakomitych aktorów – w tym m.in. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Al Pacino czy Bruce Dern. U ich boku pojawił także Polak – Rafał Zawierucha, który wcielił się w postać Romana Polańskiego. To właśnie bowiem brutalna zbrodnia na żonie polskiego reżysera – Sharon Tate, stała się tłem do historii ukazującej złotą erę Hollywood. Ta pełna anegdot i dygresji filmowa historia ma szansę na Oscara w 10. kategoriach, w m.in. najlepszy film, reżyseria, aktor (Leonardo DiCaprio), aktor drugoplanowy (Brad Pitt), scenariusz oryginalny, zdjęcia, scenografia, kostiumy, montaż dźwięku i dźwięk.

Po 10 nominacji Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała też filmom – „Irlandczyk” jednego z najważniejszych światowych reżyserów Martina Scorsesego oraz „1917”, za który odpowiada Sam Mendes. Pierwszy z nich to epicka opowieść gangsterska, z udziałem takich aktorów jak – Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci, która światową premierę miała 27 września 2019 roku (w Polsce 22 listopada). Drugi – to dramat wojenny, przybliżający losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata. Skupiający się na szczegółach obraz Mendesa przez recenzentów został nazwany „najlepszym filmem wojennym XXI-wieku”. Wywołał też wielki entuzjazm w światowych kinach – od dnia premiery  25 grudnia 2019 roku, film zarobił ponad 56 mln dolarów. W Polsce wszedł do kin 24 stycznia 2020 roku. Oba filmy walczą o Oscary w kategoriach chociażby najlepszy film, scenariusz czy reżyser.

Nieco mniej nominacji, a dokładnie 6, otrzymały natomiast takie produkcje jak – „Historia małżeńska”, „Małe kobietki”, „Jojo Rabbit” i „Parasite”. Polską premierę będą miały w nowym roku – „Jojo Rabbit” stanowiący satyrę na III rzeszę w reżyserii Nowozelandczyka Taiki Waititiego – 24 stycznia oraz filmowa adaptacja kultowej powieści Louisy May Alcott – „Małe kobietki” z doborową obsadą (Emma Watson, Meryl Streep, Saoirse Ronan i Timothée Chalamet) – 31 stycznia.

Szansę na nagrodę ma także polski film Jana Komasy – „Boże Ciało”, który mogliśmy oglądać w kinach od 11 października 2019 roku. Scenariusz napisany przez Mateusza Pacewicza powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o 20-letni Danielu, który marzy o zostaniu księdzem. Główną rolę odegrał charyzmatyczny Bartosz Bielenia. „Boże Ciało” otrzymało nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Kto wygrał bilety do kina?
To właśnie z Oscarami związany był nasz styczniowy konkurs kinowy. Do wygrania było aż 12 biletów do Cinema3D w Świdnicy. Aby zdobyć zaproszenia należało odpowiedzieć na pytanie: Który aktor otrzymał już Oscara za odegranie postaci „Jokera” i kiedy? Oczywiście chodziło o zmarłego 22 stycznia 2008 roku Heatha Ledgera. Australijski aktor i reżyser został pośmiertnie nagrodzony Oscarem dla najlepszego aktora drugoplanowego za niesamowitą jego rolę Jokera w filmie „Mroczny Rycerz” z 2008 roku. Nagrodę  na oscarowej gali w 2009 roku odebrała dawna partnerka Ledgera, Michelle Williams. Statuetka ma trafić w ręce córki aktora Matildy, po osiągnięciu jej pełnoletności. Zaproszenia do kina otrzymali: Małgorzata Należna (4 bilety), Jakub Turko (4 bilety) oraz Izabela Młocek (4 bilety). Gratulujemy!

/zebrała: AN/

Poprzedni artykuł„Klucz życia” Heleny Semenetz.Trwa głosowanie
Następny artykułGospodarze byli nie do powstrzymania [59 ZDJĘĆ]