Strona główna 0_Slider Inwazyjny pluskwiak śródziemnomorski już także w Świdnicy

Inwazyjny pluskwiak śródziemnomorski już także w Świdnicy

2

Charakterystyczny dla basenu Morza śródziemnego owad migruje coraz dalej na północ. Już od 2016 roku jest obserwowany także w Polsce. W minioną sobotę gromadę owadów na lipie rosnącej na parkingu przy ul. Słowiańskiej wypatrzył mieszkaniec Świdnicy.

Pluskwiak na fotografii to rozprzestrzeniający się gwałtownie w  Polsce  inwazyjny gatunek Oxycarenus lavaterae (Fabricius, 1787) (Heteroptera: Lygaeoidea: Oxycarenidae). Gatunek ten od kilku lat jest dostrzegany w kraju, od 2016 r w coraz to większych ilościach – mówi profesor Zdzisław Klukowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Zimuje głównie na lipach nie powodując na nich podczas zimowania większych szkód. Odżywia się prawdopodobnie mrozowymi wyciekami soku z drzew.
Pluskwiak nie jest groźny dla ludzi, może jednak powodować szkody na morelach, brzoskwiniach poprzez nakłuwanie zawiązków owoców – zapewnia profesor Klukowski. – Na razie jego szkodliwość w kraju musi podlegać ścisłemu monitoringowi – nie ma bowiem pewności czy gatunek ten nie zaadoptuje się w większej skali do nowego pokarmu. Pluskwiak przenosi w śliniankach pierwotniaka  pasożytniczego dla roślin, tj. organizm Phytomonas oxycareni (Świdrowce). Ponadto wydziela dość uciążliwy typowy dla pluskwiaków zapach. Zaleca się usuwać owady z pni w obrębie miast poprzez ich „odkurzanie”.  
Informacja została przekazana świdnickiej straży miejskiej. Szef prewencji SM Edward Świątkowski poinformował, że ta sprawa nie leży w gestii straży i zostanie przekazana do wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego.
Agnieszka Szymkiewicz
Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułJanina Czerniak z tytułem „Zasłużona dla Gminy Świdnica”