Strona główna 0_Slider Duże zainteresowanie programem wymiany pieców. Kiedy ruszy nabór wniosków o dotację?

Duże zainteresowanie programem wymiany pieców. Kiedy ruszy nabór wniosków o dotację?

0

Ponad 2 tysiące osób złożyło wstępną deklarację udziału w projekcie modernizacji systemów grzewczych, który realizowany będzie na terenie 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej. Tylko w samej Świdnicy zainteresowanych przyznaniem dofinansowania jest już 615 osób.

Program „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” skierowany jest do właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, jak również wspólnot, które chcą zlikwidować ogrzewanie węglowe na rzecz ogrzewania ekologicznego (sieć ciepłownicza, odnawialne źródła ciepła, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie na pellet, ogrzewanie elektryczne w połączeniu z OZE) – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Przewiduje się, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać grant w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. złotych dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. złotych dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Jak dodaje rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy, nabór wniosków rozpocznie się w II kwartale 2020 roku. – Na początku drugiego kwartału tego roku w każdym z miast biorącym udział w przedsięwzięciu uruchomione zostaną punkty konsultacyjne dla tych mieszkańców, którzy wcześniej wyrazili chęć uczestnictwa w programie oraz pozostałych osób, które będą chciały złożyć wniosek o dofinansowanie. Kryteria wyboru wnioskodawców oraz wzory wniosków zostaną udostępnione w momencie ogłoszenia naboru wniosków. W momencie wystartowania naboru będzie również uruchomiona strona internetowa dotycząca projektu, na której będą dostępne wszelkie informacje. Wstępne deklaracje udziału w projekcie złożyło już ponad 2 tysiące osób, w tym w samej Świdnicy ponad 600 – tłumaczy Dzwonkowska.

Łączne dofinansowanie projektu dla 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej wynosi 16 mln 841 tys. złotych, natomiast całkowita wartość zadania to ponad 24 mln 212 tys złotych. W Świdnicy na realizację programu w najbliższych latach ma trafić ponad 1,5 mln złotych. W związku z realizacją projektu, dodatkowe środki zapisano już w budżecie Gminy Świdnica – tylko w tym roku budżetowym będzie to 181,9 tys. złotych.

Program „aglomeracyjny” będzie drugim działaniem z którego będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Świdnica dokonując wymiany pieców. W 2019 roku Rada Gminy przyjęła Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Świdnica na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania starego typu wykorzystujących paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła w nieruchomościach o charakterze mieszkalnym położonych na terenie Gminy Świdnica. W ubiegłym roku z tej formy wsparcia skorzystało 40 osób. Kwota dofinansowania nie mogła przekroczyć 7 tys. złotych. Wszystkie udzielone dotacje pochodziły z budżetu gminy Świdnica. W tym roku gminny program wymiany pieców będzie kontynuowany. W uchwale budżetowej na 2020 rok radni przeznaczyli na ten cel 300 tys. zł – zaznacza Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułLicznik „przekręcony” o 100 tys. km
Następny artykułCharytatywny kiermasz ubrań w najbliższy piątek