Strona główna 112 Licznik „przekręcony” o 100 tys. km

Licznik „przekręcony” o 100 tys. km

5

Funkcjonariusze świdnickiej drogówki ujawnili kolejny przypadek rozbieżności we wskazaniach drogomierza z przebiegiem wpisanym do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W skontrolowanym przez nich aucie różnica pomiędzy ostatnim zapisem dokonanym na stacji diagnostycznej a stanem faktycznym okazała się całkiem spora.

Od 1 stycznia policjanci w trakcie każdej kontroli drogowej sprawdzają stan licznika kontrolowanego pojazdu, porównując go z informacjami znajdującymi się w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

28 stycznia na terenie Świdnicy policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Peugeot, którego kierującą okazała się 41-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego. W trakcie kontroli samochodu policjanci ruchu drogowego stwierdzili rozbieżność wskazań licznika z zapisem dokonanym w czasie ostatniego badania technicznego. Licznik wskazywał blisko 100 tys. kilometrów mniejszy przebieg. Policjanci w trakcie prowadzonego postępowania będą ustalać w jakich okolicznościach powstała różnica we wskazaniach urządzenia pomiarowego i kto ponosi odpowiedzialność za tę niezgodność – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów jakiekolwiek zmiany wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym bądź ingerencja w prawidłowość jego pomiaru stanowią przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. Tej samej karze podlega osoba, która zleca takie czynności innej osobie – przypomina rzecznik KPP Świdnica.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułZa zbyt szybką jazdę przesiądą się na fotel pasażera. Rekordzista pędził 125 km/h
Następny artykułDuże zainteresowanie programem wymiany pieców. Kiedy ruszy nabór wniosków o dotację?