Strona główna 0_Slider Burzliwa dyskusja w sprawie finansów świdnickiego pogotowia. Radni wystosowali apel do premiera,...

Burzliwa dyskusja w sprawie finansów świdnickiego pogotowia. Radni wystosowali apel do premiera, ministrów i posłów

2

W związku z trudną sytuacją finansową świdnickiego pogotowia ratunkowego, wynikającą z niewystarczającego finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, powiatowi radni wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, władz NFZ i parlamentarzystów apel o zwiększenie nakładów na ratownictwo medyczne.

Rada Powiatu w Świdnicy wyraża swoje głębokie zaniepokojenie stale pogarszającą się sytuacją finansową ratownictwa medycznego oraz utrzymaniem finansowania na poziomie stawek określonych w 2011 roku. Niestety są one niewystarczające do prawidłowego funkcjonowania powiatowego pogotowia ratunkowego na terenie naszej jednostki samorządu terytorialnego. W imieniu dysponenta zespołu ratownictwa medycznego, Rada Powiatu w Świdnicy apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na ratownictwo medyczne poprzez zwiększenie stawki ryczałtowej za dobokaretkę do rzeczywistych kosztów funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, tj. specjalistyczna – 6500 złotych brutto za dobę i podstawowa – 4500 złotych brutto za dobę – stwierdzono w stanowisku, które ma zostać przekazane na ręce wszystkich osób, które mogą mieć wpływ na finansowanie ratownictwa medycznego – Prezesa Rady Ministrów, ministra zdrowia, ministra finansów, sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju, sekretarza stanu w ministerstwie klimatu, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, przewodniczącej senackiej komisji zdrowia, wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa dolnośląskiego, prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich, prezesa Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego, posłów na Sejm i senator z okręgu wałbrzyskiego, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ.

Za wystosowaniem apelu zagłosowało 17 radnych, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Wcześniej jednak doszło do gorącej dyskusji, podczas której część samorządowców poddawała w wątpliwość zasadność przyjmowania samego stanowiska, jak również powątpiewała w merytoryczność jego uzasadnienia. – Czy inne jednostki pogotowie ratunkowe na terenie innych powiatów, czy innych jednostek, też mają takie problemy jak my? Czy wynika to z takich samych powodów, że to dofinansowanie jest za małe? Jeżeli nie, to może warto się zastanowić, dlaczego tak jest. Może zarządzanie tą jednostką ma jakieś mankamenty. Jeżeli chodzi o samo uzasadnienie – nie wiem czy ono było przepisane z czegoś, czy ktoś piszący to uzasadnienie ma przegląd sytuacji, która nas otacza. Wzrost cen paliwa? No od kiedy nam teraz paliwo zdrożało? Paliwo nam staniało w ostatnim okresie, a nie zdrożało. Jeżeli zdrożało to o dwa, trzy grosze – dopytywał i twierdził radny Jacek Krzaczek. Wątpił przy tym w konieczność argumentowania stanowiska kwestią podniesienia minimalnej płacy, czy też słuszność wyliczania kosztów naprawy tabletów, którymi posługują się pracownicy pogotowia.

Jak tłumaczyła Małgorzata Jurkowska, dyrektor SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, problem finansowania nie dotyczy jedynie świdnickiego pogotowia. – Z takimi samymi problemami borykają się wszystkie jednostki działające na terenie województwa dolnośląskiego. W przypadku całego województwa stawki były utrzymywane na tym samym poziomie od 2011 roku – mówiła podczas obrad rady powiatu. Podkreślała przy tym kwestię wydatków ponoszonych w związku z utrzymaniem taboru, a także koniecznością wymiany coraz bardziej wyeksploatowanych karetek.

Wraz z narastaniem sugestii, że przyjęcie stanowiska może zostać odebrane jako działanie motywowane politycznie, głos w dyskusji zabrał starosta świdnicki. – Cały czas mowa o jakiejś dyskusji politycznej, apelu czy stanowisku politycznym. Mógłbym prześmiewczo powiedzieć, że jeśli to miało być stanowisko polityczne to w rozdzielniku brakuje prezesa z Nowogrodzkiej. Szanowni państwo, otóż żeby udowodnić wam, że nie jest to żaden apel polityczny, ani żadne stanowisko polityczne odsyłam państwa do pierwszego akapitu tego stanowiska – wskazane tam jest, że te stawki nie są waloryzowane od roku 2011. Jeśli dobrze państwo pamiętacie, to w roku 2011 rządził kto inny i sytuacja wcale nie była lepsza, jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. Apele o zwiększenie środków na ratownictwo medyczne pamiętam już od roku 2014. Z tym problemem borykają się wszystkie samorządy i od wielu wielu lat wstecz. Więc prosiłbym nie mieszać do tego polityki. W dyskusji o tym, czy paliwo zdrożało o 5 groszy przez ostatni tydzień, czy przez ostatnie 2 lata – nie przykładał bym do tego wagi. Natomiast nie żyjecie państwo w jakimś odosobnieniu, w jakiejś izolacji od informacji z zewnątrz dotyczących realiów na rynku medycznym i na pewno doszły państwa wiadomości, że w ostatnim czasie wymagania i roszczenia personelu lekarskiego za świadczone usługi są zdecydowanie wyższe niż w latach poprzednich. To w zasadzie ten czynnik determinuje to, abyśmy taki apel i takie wystąpienie podjęli. Nie jest to apel polityczny, jest to tylko efekt pewnych zdarzeń ekonomicznych – zaznaczał Piotr Fedorowicz.

Z przebiegiem całej dyskusji w sprawie stanowiska Rady Powiatu Świdnickiego można się zapoznać oglądając relację:

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJechał pod wpływem narkotyków
Następny artykułZacięte zmagania przy tenisowym stole [FOTO]