Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki podsumował 2019 rok. Na spotkaniu z mediami mówi o poprawności...

Biskup świdnicki podsumował 2019 rok. Na spotkaniu z mediami mówi o poprawności politycznej i płodach

2

O przypadkach wypaczania pojęć, a także wykorzystywania poprawności politycznej jako swoistej formy cenzury mówił biskup Ignacy Dec podczas spotkania noworocznego z pracownikami świdnickich mediów. W dalszym ciągu nie wiadomo, kto zastąpi biskupa Deca, który w lipcu ubiegłego roku osiągnął wiek emerytalny, na stanowisku zwierzchnika diecezji świdnickiej.

Podczas poniedziałkowego spotkania biskup Ignacy Dec przywołał historię socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Ewy Budzyńskiej, która stanęła przed uczelnianą komisją dyscyplinarną za wypowiedzi dotyczące m.in. aborcji i homoseksualizmu. Grupa studentów w skardze do władz uczelni zarzuciła Budzyńskiej narzucanie słuchaczom wykładów “ideologii anti-choice, poglądów homofobicznych, antysemityzmu, dyskryminacji wyznaniowej, informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową oraz promowanie poglądów radykalno-katolickich”. – To jest właśnie typowy przykład poprawności politycznej. To jest nowa forma cenzury. Za komunizmu była inna forma cenzury, bardzo wyraźna. Ta jest inna, bardzo sprytna – mówił duchowny. Wskazywał przy tym, że przywołane zdarzenie jest to jeden z wielu przykładów wypaczania znaczenia słowa tolerancja.

Jak dodał świdnicki hierarcha, próby zmiany znaczenia pojęć takich jak właśnie tolerancja, ale także demokracja i wolność, stanowią problem współczesnych mediów. Krytycznie ocenił także wykorzystywanie pojęcia płodu do nazywania nienarodzonego dziecka. – Tworzy się przez to wrażenie, że płód nie jest jeszcze człowiekiem. W depeszach m.in. Polskiej Agencji Prasowej możemy przeczytać o usunięciu płodu, wadach płodu. Mamy tu do czynienia z przeniesieniem myślenia o człowieczeństwie na płaszczyznę myślenia o hipermarkecie, w którym wadliwy produkt można zwrócić przez reklamację. Tak następuje uprzedmiotowienie ludzkiej godności – twierdził bp Dec.

W 2019 roku biskup udzielił chrztu 10 dzieciom, wybierzmował 2509 osób, sakrament święceń udzielił 10 kapłanom. Uczestniczył w 24 pogrzebach, na których w większości głosił homilie. Pasterz diecezji wygłosił 362 homilie, 420 przemówień, 2 serie rekolekcji i 1 katechezę w Radiu Maryja. Listów pasterskich było 5. Przez 143 dni biskup przyjął w kurii 891 osób i napisał ponad 200 publikacji. Oprócz tego duchowny prowadził wykłady z filozofii w seminarium dla kleryków i i II roku.

Michał Nadolski
[email protected]