Strona główna 0_Slider Będą dwa nowe fotoradary na Dolnym Śląsku. Odrzucono propozycje ich montażu na...

Będą dwa nowe fotoradary na Dolnym Śląsku. Odrzucono propozycje ich montażu na terenie powiatu świdnickiego

2

W Głuszycy przy drodze wojewódzkiej nr 381 oraz w Proszkowie przy drodze krajowej nr 94 – w tych dwóch miejscach do końca roku staną fotoradary. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie przetarg na zakup oraz instalację nowych urządzeń. W całej Polsce przybędzie 26 fotoradarów.

Ostatnio wnioskowano o montaż fotoradaru przy drodze krajowej nr 35 w Słotwinie. Na zdjęciu wypadek z grudnia 2019 roku

Ogłoszenie przetargu na 26 nowych fotoradarów jest kolejnym etap realizowanego obecnie projektu rozbudowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, zakładającego zakup aż 358 nowych urządzeń rejestrujących, z których 100 pojawi się w nowych lokalizacjach, 11 zostanie zainstalowanych w nieoznakowanych samochodach GITD, a 247 urządzeń zastąpi dotychczas używane.

Fotoradary zostaną zainstalowane w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. W wytypowaniu lokalizacji przeznaczonych do objęcia nadzorem pomógł Instytut Transportu Samochodowego, który pracował w konsorcjum z firmą Heller Consult. Na zlecenie CANARD wykonana została analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmująca wszystkie drogi publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem liczby osób rannych oraz zabitych. Instytut opracował wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych, w których w pierwszej kolejności powinny zostać zainstalowane urządzenia rejestrujące. Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch. Występowanie tego typu obiektów w promieniu 500 m od miejsca koncentracji zdarzeń stanowiło dodatkowy argument za objęciem odcinka drogi lub obiektu drogowego automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym. Kolejnym etapem kwalifikacji miejsca do ustawienia stacjonarnego urządzenia rejestrującego była analiza geometrii przebiegu drogi pod kątem jej wpływu na prawidłowość pomiaru oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w analizowanym punkcie – tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W ostatnim czasie dwukrotnie zwracano się z prośbami o uwzględnienie w planach Inspektoratu lokalizacji znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego. Jeden z wniosków złożył radny powiatowy Andrzej Zadziorski, który wystąpił o montaż fotoradaru w rejonie skrzyżowania Piotrowice Świdnickie – Żarów na tzw. łączniku autostradowym. Druga propozycja złożona została przez mieszkańca Słotwiny, który wskazywał na powtarzające się wypadki na drodze krajowej nr 35 w tej miejscowości. W 2019 roku dwukrotnie dochodziło tam drogowych zdarzeń, w wyniku których kierowcy tracili panowanie nad samochodami, kończąc jazdę na ścianach budynków stojących przy „trzydziestce piątce”. Obie propozycje zostały odrzucone.

Zgłoszona lokalizacja na drodze krajowej nr 35 w m. Słotwina nie została wskazana jako miejsce charakteryzujące się najwyższym stopniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mając na uwadze powyższe uprzejmie informuję, że na obecnym etapie rozbudowy Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, GITD nie planuje instalacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego we wskazanej lokalizacji – stwierdziła Żaneta Chmielowska, wicedyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przy GITD. Podobna była odpowiedź padła w przypadku skrzyżowania na łączniku autostradowym. W zamian, w obu przypadkach, o występujących zagrożeniach powiadomiona została komenda wojewódzka policji.

mat. GITD

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZmieniły się zasady rozliczania kosztów transportu dzieci niepełnosprawnych do szkół i przedszkoli
Następny artykułPodsumowali pół roku działania policyjnej grupy „Speed”