Strona główna 112 Podsumowali pół roku działania policyjnej grupy „Speed”

Podsumowali pół roku działania policyjnej grupy „Speed”

1

W lipcu ubiegłego roku na dolnośląskich drogach pojawili się policjanci z grupy „Speed”, której celem jest eliminowanie piratów drogowych lekceważących obowiązujące ograniczenia prędkości i stwarzających swoim zachowaniem zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Efekty pracy funkcjonariuszy wchodzących w skład tego zespołu to tysiące skontrolowanych pojazdów i ujawnionych wykroczeń, a także setki kierowców, którzy za rażące naruszenia przepisów musieli pożegnać się ze swoim prawem jazdy.

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewłaściwe zachowanie w obrębia przejść dla pieszych to szczególnie niebezpieczne wykroczenia, które mają niezwykle istotny wpływ na ryzyko zaistnienia zdarzeń drogowych. Zwłaszcza prędkość to kluczowy czynnik mający decydujące znaczenie również dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników wypadków drogowych. W celu eliminowania tych negatywnych zjawisk z dolnośląskich dróg pół roku temu do życia powołana została grupa SPEED złożona z najbardziej doświadczonych policjantów, którzy zostali wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt do walki z piratami drogowymi – tłumaczy Krzysztof Zaporowski z KWP Wrocław.

17 stycznia funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zorganizowali spotkanie, na którym podsumowali sześciomiesięczny okres działania tego specjalistycznego zespołu na Dolnym Śląsku. – Pomimo faktu, iż dolnośląska grupa SPEED funkcjonuje dopiero pół roku, to dokonania policjantów wchodzących w jej skład robią wrażenie. Od momentu jej powołania skontrolowano niemal 13 tys. pojazdów, namierzono ponad 9 tys. kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Ponad 800 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Funkcjonariusze stwierdzili blisko 2 tys. innych wykroczeń popełnionych przez kierowców. W trakcie działań nałożono niemal 11 tys. mandatów karnych, a w 119 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci zatrzymali również ponad 850 dowodów rejestracyjnych. Wszystko po to, aby poprzez eliminowanie wszelkich przejawów drogowej agresji i niebezpiecznych zachowań, na dolnośląskich drogach było bezpieczniej – dodaje Zaporowski.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułBędą dwa nowe fotoradary na Dolnym Śląsku. Odrzucono propozycje ich montażu na terenie powiatu świdnickiego
Następny artykułKabaret Neo-Nówka wystąpi w Świdnicy [KONKURS][ZMIANA TERMINU]