Strona główna 0_Slider Świdnicki „Latawiec” drugi na Dolnym Śląsku, piętnasty w Polsce

Świdnicki „Latawiec” drugi na Dolnym Śląsku, piętnasty w Polsce

9

W XVI edycji rankingu przygotowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z „Rzeczpospolitą”, szpital powiatowy w Świdnicy zajął 2. miejsce na Dolnym Śląsku i 15. miejsce w Polsce.

W XVI Ogólnopolskim Rankingu „Bezpieczny Szpital 2019” udzięły wzięły 202 szpitale, których baza łóżkowa stanowi 73 759 sztuk, czyli 40% wszystkich 185,3 tys. łóżek w Polsce, i w których odbywa się 59% wszystkich hospitalizacji (4,6 mln z 7,8 mln).

Podobnie jak w latach poprzednich, placówki oceniano na podstawie kryteriów z trzech kategorii: zarządzanie, opieka medyczna i jakość. W kategorii zarządzanie, w której można było uzyskać maksymalnie 360 punktów, oceniano: zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie i finanse. Na ocenę opieki medycznej (maksymalnie 410 punktów) składało się pięć kwestii: blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa oraz personel i jego kwalifikacje. Za jakość można było uzyskać 230 punktów w czterech kategoriach: jakość usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg.

Na ogólnopolskim podium znalazły się: 1. Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (897,09 pkt), 2. Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie (890,46 pkt), 3. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (864,46 pkt). Świdnicki „Latawiec” uzyskał 833,22 pkt, co dało mu 15. lokatę w Polsce i 2. na Dolnym Śląsku. Wśród dolnośląskich szpitali lepsza okazała się jedynie placówka z Lubina – Szpital „Miedziowego Centrum Zdrowia”.

Wyniki tegorocznego plebiscytu ogłoszone zostały 16 grudnia w Warszawie. Świdnicki szpital na finale plebiscytu reprezentował dyrektor Grzegorz Kloc.

/SPZOZ w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułUczniowie z Mechanika na wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen
Następny artykułJakie będą budżety powiatu i gminy Świdnica na 2020 rok? Decyzje w najbliższych dniach