Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczniowie z Mechanika na wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen

Uczniowie z Mechanika na wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen

0

W pierwszym tygodniu grudnia 13-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościła w partnerskiej szkole Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen.

Partnerstwo szkół trwa od lutego 2010 roku i w tym roku w ramach 10. Jubileuszu Współpracy obie szkoły podpisały porozumienie dotyczące Wymiany uczniowskiej na kolejne lata. – W ramach programu projektu finansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie młodzież z Mechanika kształcąca się w zawodach: programista i mechatronik odbyła 2 dniowe praktyki na maszynach CNC, gościła z wizytą u pani Burmistrz, która opowiedziała o sytuacji ekonomicznej miasta, projektach prowadzonych przez ratusz oraz ufundowała uczniom autokarową wycieczkę z przewodnikiem po Gelsenkirchen – opowiada Małgorzata Bogusławska-Kurzawa z ZSM w Świdnicy.

Jak co roku wizyta obfitowała w wiele atrakcji. Młodzież z „Mechanika” zwiedziła stadion Schalke 04, wzięła udział w Targach Motoryzacyjnych w Essen, odwiedziła katedrę kolońską, czy też miasteczko Hattingen z przepięknym jarmarkiem bożonarodzeniowym. – Uczniowie ze Świdnicy mięli możliwość nie tylko doskonalenia swoich umiejętności językowych, ale również poznania systemu szkolnego w Niemczech, zwyczajów, tradycji i kultury Zagłębia Rury oraz życia codziennego Niemców. Jedną z tych tradycji jest Advent przeżywany w gronie przyjaciół, po pracy przy „Glühweine”, przepięknie udekorowane okna oraz Jarmarki Bożonarodzeniowe. Wieczorami uczniowie mogli zregenerować siły na basenie. Tydzień szybko minął, a przyszli programiści i mechatronicy pełni wrażeń, przeżyć, z nowym bagażem doświadczeń wrócili do Świdnicy – dodaje Bogusławska-Kurzawa.

Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest Jolanta Sajdak a ze strony niemieckiej Christoph Hense.

/ZSM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułO czym pamiętać, wybierając systemy dla firm
Następny artykułŚwidnicki „Latawiec” drugi na Dolnym Śląsku, piętnasty w Polsce