Strona główna Wydarzenia O czym pamiętać, wybierając systemy dla firm

O czym pamiętać, wybierając systemy dla firm

0

Bez właściwego oprogramowania dla firm odpowiedzialne zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem nie jest możliwe. O ile rozbudowana funkcjonalność sprawia, że korzystanie z systemów nie jest skomplikowane, dużo większy problem może wiązać się z doborem odpowiedniego produktu. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji, i przełożą się na osiągane zyski oraz komfort pracy.

Trudny wybór systemów dla firm
Producenci oprogramowania dla firm kuszą potencjalnych klientów bardzo szeroką ofertą różnego typu narzędzi. Programy – nawet te najbardziej uniwersalne i godne zaufania – niestety nie zawsze pasują idealnie do charakterystyki konkretnego biznesu. – Podczas doboru systemów ERP należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko to, ile kosztuje oprogramowanie dla firm – przekonuje Piotr Bargieł, ekspert firmy kotrak.pl, zajmującej się wspieraniem przedsiębiorców nowoczesnymi rozwiązaniami IT. Przygotowaliśmy pięć punktów, które ułatwią podjęcie prawidłowej decyzji.

1.  Oprogramowanie dla firmy dostosowane do potrzeb
Nie ma dwóch identycznych przedsiębiorstw. Każde jest wyjątkowe i różni się nie tylko sposobem działania, ale również problemami, z którymi się boryka. Idealny system dla firmy będzie skupiał się właśnie na tych elementach. Niestety znalezienie odpowiedniego produktu nie zawsze jest łatwe, a początkowe oszczędności mogą znacząco obniżyć spodziewane zyski, wynikające z cyfryzacji przedsiębiorstwa.

2.  Wybór właściwego dostawcy
Wielu przedsiębiorców bagatelizuje ten czynnik, jednak w rzeczywistości odgrywa decydującą rolę. Właściwy dostawca oprogramowania dla firm zatroszczy się o interesy klienta na każdym etapie: po przeanalizowaniu szczegółowych wymogów doradzi dobór odpowiedniego systemu ERP, zajmie się jego kompleksową implementacją a po niej przeszkoli pracowników oraz okaże wsparcie w trakcie użytkowania. Warto poszukać dostawcy, którego oferta nie ogranicza się wyłącznie do gotowych produktów. Oprogramowanie dedykowane, tworzone z myślą o konkretnym projekcie, może dać jeszcze lepsze rezultaty.

3.  Cena nie jest najważniejsza
Niektórzy przedsiębiorcy, dowiadując się o tym, ile kosztuje oprogramowanie dla firm, decydują się na rezygnację z dalekosiężnych planów i wybierają tańszą opcję. Systemy dla firm to jednak inwestycja, której zadaniem jest maksymalizacja zysków. Szukanie oszczędności za wszelką cenę może więc w dłuższej perspektywie przynieść efekty odwrotne od zamierzonych. Warto przeprowadzić rozbudowane kalkulacje i przekonać się, jak dobrą inwestycją może stać się wybór idealnej opcji.

4.  Oprogramowanie dedykowane vs. gotowy produkt
W niektórych przypadkach charakterystyka działalności firmy nie pozwala na odnalezienie gotowego systemu ERP pozwalającego na odpowiednią realizację wszystkich stawianych przed nim zadań. Warto wówczas zastanowić się nad oprogramowaniem dedykowanym. Chociaż jego koszt jest wyższy, daje gwarancję pełnej optymalizacji procesów i unikalności. To z kolei pewność osiągnięcia przewagi nad konkurencją i pełnego wykorzystania możliwości firmy.

5.  Ciągły rozwój
Technologie informatyczne nie przestają się rozwijać. Podobnie musi być również z każdą firmą. Odpowiedni dostawca systemów dla firm będzie w stanie spoglądać na narzędzia w szerszym horyzoncie czasowym, aktualizować je i dokonywać koniecznych zmian. Tylko w ten sposób możliwe jest nadążenie za galopującym cyfrowym światem i wykorzystywanie maksimum potencjału, który oferuje przedsiębiorcom.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKsiądz podejrzewany o pedofilię w areszcie. Zawiadomienie złożyła kuria świdnicka
Następny artykułUczniowie z Mechanika na wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen