Strona główna 0_Slider Strażnicy walczą z porzuconymi wrakami

Strażnicy walczą z porzuconymi wrakami

4

Osiem postępowań dotyczących usunięcia wraków z ulic miasta prowadzi obecnie świdnicka straż miejska. Jedno z nich dotyczy niszczejącego od kilku miesięcy Forda, który został porzucony przy ulicy Kliczkowskiej.

Na problem porzuconych wraków, zajmujących miejsca parkingowe, szpecących miasto i stanowiących potencjalne zagrożenie, w ostatnim czasie kilkukrotnie zwracali uwagę mieszkańcy. O zdewastowanym i pozbawionym kół Fordzie, stojącym od dłuższego czasu przy ulicy Kliczkowskiej, strażnicy dowiedzieli się właśnie po interwencji jednego z mieszkańców. – Za ten sygnał dziękujemy. Natychmiast zajęliśmy się sprawą – deklaruje Edward Świątkowski, szef prewencji w świdnickiej Straży Miejskiej. Jak dodaje, dla strażników cenny jest każdy sygnał od mieszkańców.

Obecnie straż miejska prowadzi także siedem innych postępowań dotyczących porzuconych samochodów.

Prawo o ruchu drogowym reguluje kwestię usuwania wraków. – Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza – stanowi art. 50a. Z kolei art. 130 wskazuje, w jakich sytuacjach auto można usunąć na koszt właściciela. Kwestia jest dość prosta, gdy auto pozostaje na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu stanowiących fragment osiedla. Sprawa komplikuje się w przypadku dróg wewnętrznych. Straż miejska może interweniować tylko wtedy, gdy pojazd stwarza zagrożenie. W innym razie z problemem musi sobie radzić zarządca terenu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułStaranował słupek i uciekł
Następny artykuł16 dni przeciw przemocy. Rozdadzą białe wstążeczki na Rynku