Strona główna Wydarzenia Świdnica 16 dni przeciw przemocy. Rozdadzą białe wstążeczki na Rynku

16 dni przeciw przemocy. Rozdadzą białe wstążeczki na Rynku

0

Świdnica włącza się w ogólnokrajową kampanię społeczną przeciwko przemocy. W czwartek, 5 grudnia na świdnickim Rynku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wydziału Polityki Społecznej UM Świdnica będą rozdawać mieszkańcom białe wstążeczki, które symbolizują zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania – informuje świdnicki Urząd Miejski.

Kampania „Biała Wstążka” odbywa się w ramach światowych „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć.” Początek 16 Dni przypada na 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany). Natomiast kończy się 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Przesłaniem tej Kampanii jest uznanie, że przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie to poważne naruszenie praw człowieka. Warto zaznaczyć, że jest to największa na świecie kampania poświęcona tematowi przemocy wobec kobiet. Poprzez hasło: „Orange the World – przeciwko przemocy wobec kobiet”, oddajemy kobietom wiarygodność i przypominamy, że wina za przemoc zawsze leży po stronie sprawcy, nigdy ofiary.

W świdnickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przez cały rok prowadzone jest poradnictwo rodzinne, przede wszystkim dla rodzin uwikłanych w problemy uzależnień i przemocy domowej. Ponadto mają one możliwość korzystania z nieodpłatnego wsparcia psychologa. Funkcjonuje również otwarta grupa dla osób, które doświadczyły lub doświadczają jakiegokolwiek rodzaju przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej). Spotkania prowadzi 2 terapeutów. Zorganizowano również różnego rodzaju warsztaty oraz kampanie społeczne skierowane do osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży, których celem było zwiększenie świadomości dotyczącej skutków stosowania przemocy, sposobów jej przeciwdziałania, a także rozwijanie wśród uczestników empatii i tolerancji wobec innych.

/inf. UM Świdnica, skróty red./

Poprzedni artykułStrażnicy walczą z porzuconymi wrakami
Następny artykułRemontują trasę z Jagodnika do Wirek. W kolejce kolejne drogi