Strona główna 0_Slider Przysmaki ze świątecznego stołu nie dla psa i kota

Przysmaki ze świątecznego stołu nie dla psa i kota

0

Przed nami kolejny dzień świętowania przy suto zastawionym stole. Bogactwem dań każdy chętnie dzieli się ze swoimi czworonożnymi pupilami. Czy po chwilowej radości psa i kota mogą zacząć się problemy zdrowotne? O tym lekarz weterynarii Karolina Białas.

Święta to czas, gdy do stołu zapraszamy wszystkich, włączając również nasze cudowne zwierzaki. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie szereg czyhających na nie niebezpieczeństw. W tym okresie szczególnie pamiętajmy o tym, czego nie wolno jeść naszym podopiecznym. Wiele potraw i dodatków jest po prostu dla nich szkodliwa. Spożyta nawet w niewielkich ilościach może spowodować poważne problemy ze strony przewodu pokarmowego lub uogólnione objawy zatrucia. Czego bezwzględnie unikać? Lista pokarmów poniżej.

Pierwsze miejsce od lat zajmuje czekolada. Zawiera ona substancję szkodliwą- teobrominę. Od ilości teobrominy w produkcie, zależy stopień szkodliwości jaki może wyrządzić naszemu pupilowi. Należy mieć na uwadze, że nie tylko czekolada w tabliczce, ale również wszystko co ma ją w składzie jest niebezpieczne dla zwierzaka, czyli: kakao w proszku, sosy i polewy czekoladowe.

Objawy zatrucia to m.in. pobudzenie i niepokój, zaburzenia krążeniowo- oddechowe, drżenia mięśni, wymioty, biegunki.

Na drugim są miejscu: obecne w ciastach rodzynki, których podanie może skończyć się problemami z nerkami. Podobnie sytuacja wygląda z winogronami.

Kolejnym niebezpieczeństwem są pestki owoców: moreli, brzoskwiń, wiśni i jabłek. Oprócz tego, że te większe mogą u mniejszych zwierząt doprowadzić do niedrożności jelit to w składzie mają cyjanowodór. Jest to związek blokujący oddychanie komórkowe. Objawami zatrucia są więc niewydolność krążeniowo-oddechowa a także ślinotok i wymioty.

Warzywa takie jak czosnek, cebula i szczypiorek, również nie powinny znajdować się w miskach naszych podopiecznych. Dotyczy to każdej formy wymienionych produktów, czyli nie podajemy tych warzyw zarówno świeżych, suszonych jak i ugotowanych. Zjedzenie ich grozi wystąpieniem u zwierzęcia anemii.

Kolejnym produktem jest często zapominany ksylitol występujący w „ludzkich” słodzikach, cukierkach, gumach do żucia i paście do zębów dla ludzi. Jest on bardzo toksyczny dla zwierząt. Nawet w niewielkich dawkach może wywołać u psa niebezpieczną dla życia hipoglikemię a także doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Bardzo popularne w ostatnich latach awokado i orzechy makadamia również prowadzą do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych.

Oprócz wymienionych powyżej produktów należy stale pamiętać, aby nie podawać naszym pupilom kości, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do perforacji jelit.

Niestety, większość objawów zatrucia wygląda podobnie. Dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz pupil zjadł coś niepożądanego, udajmy się z nim na kontrole do lekarza weterynarii. Większość leków z ludzkiej apteki jest również przeciwwskazana u zwierząt lub po prostu nie zadziała. W przypadku zatruć pokarmowych zwykle czas gra dużą rolę.

Co zatem można podać pupilowi?

Najlepiej w okresie świątecznym nie zmieniać dotychczasowej diety. Pozostać na stosowanej karmie bytowej. Pamiętajmy, że każda zmiana diety może być stresem dla zwierzęcia. Jeśli wybieramy smakołyki lub przekąski dla zwierząt, powinniśmy dokładnie przeanalizować ich skład. Wszelkie urozmaicenia diety powinny być dostosowane do potrzeb naszych czworonogów. Smakołyk wybieramy dokładnie tak jak dietę podstawową. Jeśli nasz pupil jest np. alergikiem pokarmowym, jedzącym dietę hypoalergiczna powinien dostać smakołyk tej samej linii.

Lek. wet. Karolina Białas

Karolina Białas, lekarz weterynarii, ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Szlify w zawodzie zdobywała w katowickiej, krakowskiej i warszawskich klinika weterynaryjnych, od 6 lat prowadzi prywatną praktykę w Świdnicy, zajmuje się leczeniem zwierząt towarzyszących.

Poprzedni artykułZbliża się 28. Finał WOŚP. Możesz oddać fanty na licytację
Następny artykułFinał nowej trylogii Gwiezdnych Wojen w kinach! [ROZWIĄZANIE KONKURSU]