Strona główna 0_Slider „Chrzciny”. Kolejne święto teatru z dorosłymi alchemikami

„Chrzciny”. Kolejne święto teatru z dorosłymi alchemikami

0

Na spotkanie z nimi od 11 lat wielu świdniczan każdego grudnia czeka jak na święto. Świdniccy aktorzy amatorzy i w tym roku zaprezentowali swoją najnowszą realizację, a widownia szczelnie wypełniła salę teatru.

Są najciekawszym, trwałym efektem realizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury projektu, zatytułowanego Alchemia teatralna. Grupę dorosłych alchemików stworzyli odważni, pełni dystansu do powagi na co dzień zajmowanych stanowisk, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i ludzie kultury. Na scenie nie boją się eksperymentu, trudnych tematów i autoironii. Razem z reżyserem, aktorem Teatru Starego w Krakowie, Juliuszem Chrząstowskim, wypracowali własny, rozpoznawalny styl. I ten styl zyskał rzesze entuzjastów. Na premierę najnowszego spektaklu biletów zabrakło już w dniu ogłoszenia jej daty.

Świdnicki zespół tym razem sięgnął po tragifarsę, reżyserowaną dla amatorskiego teatru w Nowym Targu przez Andrzeja Rozmusa, na kanwie tekstu Tomasza Schultza. Tytułowe „Chrzciny” nawiązują do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, gdzie stare ściera się z nowym, tradycja powoli stacje się zbyt ciasnym gorsetem, ale znakomicie mają się wszystkie ludzkie słabości i przywary. W świdnickiej realizacji nie brak elementów zaczerpniętych z komedii slapstickowej, łączonych z doskonale znaną konstrukcją „Samych swoich”. Pod pełną humoru opowieścią kryje się jednak refleksja, każąca pytać, co na drogę w dorosłe życie otrzyma główny bohater „Chrzcin”, mały Jaś.

Brawurową rolę głowy rodziny, Henryka, zagrał Zbigniew Curyl, a już w kolejnym sezonie błyszczy gwiazda Czesławy Greś, która w „Chrzcinach” stworzyła pełną temperamentu postać sąsiadki. Publiczność pozostała także pod urokiem Heleny, którą zagrała Mariola Mackiewicz.

Grupa dorosłych alchemików tradycyjnie daje co roku tylko kilka spektakli. „Chrzciny” widzowie obejrzą jeszcze 16 i 17 grudnia. Wszystkie bilety zostały już wyprzedane.

Reżyseria: Juliusz Chrząstowski,
Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski
Scenografia: Robert Kukla
Aranżacje muzyczne: Dariusz Jaros

Obsada: Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Marta Żywicka-Hamdy, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn

/asz/
Zdjęcia Piotr Tomaszewski

Poprzedni artykułKolędowanie z „Golec uOrkiestrą” uświetniło wigilijne spotkanie w Strzegomiu [FOTO]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]