Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” 25 lat na scenie

Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” 25 lat na scenie [FOTO]

0

Największym skarbem każdego narodu jest jego kultura i tradycja. Przekonać się o tym mogli wszyscy goście, którzy w sobotę, 23 listopada wzięli udział w jubileuszowym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”.

Początki działalności zespołu sięgają roku 1994, kiedy to z inicjatywy Teresy Kmery, wspólnie z Lidią Sajdak oraz Sylwią Danisiewicz, powstała grupa skupiająca dzieci z pobliskich sołectw. Z biegiem lat „Bystrzycka Mozaika” rozrosła się, tworząc Zespół Pieśni i Tańca dla młodzieży, następnie „Bystrzyca”, a dziecięca grupa zmieniła nazwę na „Mała Bystrzyca”.

W 1997 roku patronat nad zespołem przejęła gmina Świdnica. W tym samym roku powstała kapela, do której dołączyli Czesław Kmera, Kazimierz Kurzydło oraz Stanisław Gadula – pierwszy kierownik zespołu. W 2004 roku jego rolę przejął Witold Janulewicz, a od 2007 roku do chwili obecnej- Zdzisław Christ.

Przez wszystkie lata istnienia „Bystrzyca” przyciągnęła ponad 200 osób. Zespół ma w swoim repertuarze folklor i muzykę nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z Rzeszowa, Warszawy, Lublina, Krakowa oraz Górnego Śląska. W swoich programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje, co udowodnili 23 listopada podczas koncertu jubileuszowego, którego tematem przewodnim było staropolskie wesele.

Autorzy widowiska przenieśli licznie przybyłych gości, a wśród nich wójt gminy Świdnica Teresę Mazurek w ubiegłe stulecia, w sielski krajobraz staropolskiej wsi. Tradycyjne pieśni, wspaniałe stroje i rozmach widowiska urzekły wszystkich przybyłych. Teatr pękał w szwach, co nikogo nie zniechęciło, ponieważ korowody pięknych panien i kawalerów zachwycały tańcem i śpiewem. Wójt gminy na ręce Sylwii Danisiewicz, kierownika artystycznego i choreografa zespołu, złożyła podziękowania dla wszystkich członków zespołu za niestrudzone propagowanie piękna i różnorodności polskiego folkloru oraz rozsławianie gminy w kraju oraz poza jego granicami. Jednak największą nagrodą dla zespołu, za olbrzymią pracę włożoną w to przedsięwzięcie, były na pewno niekończące się oklaski. Wszyscy docenili działalność zespołu, który od 25 lat chroni od zapomnienia ludowe pieśni i tańce oraz obrzędy i zwyczaje.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułPorażka z GKS-em, Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica mistrzem jesieni! [FOTO]
Następny artykułWrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie modernizacji świdnickiego stadionu