Strona główna 0_Slider Jan Paweł II nie powita wjeżdżających do miasta, nie trafi też na...

Jan Paweł II nie powita wjeżdżających do miasta, nie trafi też na urzędowe pisma

12

Prezydent Świdnicy nie przychyliła się do propozycji jednego z miejskich radnych, który zwrócił się z wnioskiem o ustawienie na wjazdach do miasta tablic informujących o tym, że patronem Świdnicy jest Jan Paweł II. Informacja o patronie nie znajdzie się też na papierze firmowym świdnickiego magistratu.

W imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą, by Urząd Miasta wykorzystał fakt, iż patronem naszego miasta od blisko siedmiu lat jest św. Jan Paweł II. Kiedy otrzymaliśmy zgodę i stosowne dokumenty ze Stolicy Apostolskiej, by stać się pierwszym miastem w Polsce, które dostąpiło tego zaszczytu, cieszyliśmy się zarówno my mieszkańcy jak i ówczesne władze miasta. Jeżeli mamy takiego zacnego i świętego patrona, to dlaczego nie chwalimy się tym wszem i wobec. Wykorzystajmy ten fakt zwłaszcza, że jesteśmy także miastem biskupim – siedzibą Biskupa Świdnickiego – pisał radny Andrzej Ora w swojej interpelacji z marca 2019 roku.

Uważamy, że wszystkie ulice wlotowe do naszego miasta, które na dzisiaj posiadają tabliczki informujące o miastach partnerskich Świdnicy, winny być także zaopatrzone w stosowną tabliczką pokazującą, że wjeżdżamy w granice miasta posiadającego świętego patrona. Mamy tu na względzie wjazd od strony Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Dzierżoniowa, Żarowa, Witoszowa czy też łącznika autostradowego. Nie ma tych ulic aż tak wiele, a Państwo jako Urząd macie w tym względzie najlepsze rozeznanie – zachęcał Ora. Wskazywał przy tym, że patronem można by chwalić się także na drukach urzędowych miasta, na których obecnie prezentowane są jedynie zabytkowe, świdnickie budowle.

Początkowo, prezydent Beata Moskal-Słaniewska nie mówiła „nie” w sprawie propozycji radnego, jednak zaznaczała, że wszystkie drogi wjazdowe do miasta posiadają innych niż prezydent miasta Świdnicy zarządców i zarządzających ruchem. Stąd konieczne byłoby wystąpienie o ich zgodę, a także przygotowanie projektu tablic. Od tej deklaracji minęło jednak kilka miesięcy, co zaniepokoiło samorządowca. – Interpelację złożyłem pół roku temu dołączając później także propozycje graficzne i lokalizacyjne. W październiku dostaję informację, że trwa etap koncepcji (!) . Urząd informuje mnie, że trzeba mieć zgody zarządców dróg, że trzeba będzie za te zgody zapłacić. (…) Czy miasto, które podjęło uchwałę w czerwcu 2011 roku o Patronie, jeżeli zajdzie taka potrzeba nie będzie w stanie tego sfinansować? Śmiem twierdzić, że przeszkodą nie są i nie będą pieniądze. Przypominam, że przyszły rok jest rokiem 100 rocznicy urodzin naszego Patrona. Na koniec tego tematu pragnę również zwrócić Państwa uwagę, że do dzisiaj nie odnieśliście się do mojej sugestii z marcowej interpelacji, by naszym Patronem „chwalić się” na drukach urzędowych miasta Świdnica. Nie chcę się doszukiwać powodów więc proszę o oficjalne stanowisko – stwierdził radny w ponownym zapytaniu złożonym pod koniec października.

Jeżeli chodzi o tablice informujące o patronie miasta, które, zgodnie z Pana interpelacją, miałyby zostać umieszczone na drogach wjazdowych do Świdnicy, informuję, iż po przeanalizowaniu kwestii formalnych związanych z przygotowaniem i ustawieniem takich tablic, jak również kwestii moralnych, miasto nie podejmie się realizacji przedsięwzięcia – stwierdziła w odpowiedzi prezydent Moskal-Słaniewska. – Patronem naszego miasta został Jan Paweł II, w drodze uchwały podjętej w 2011 r.. W 2014 r. na placu przy katedrze, który nosi imię św. Jana Pawła II, odsłonięty został pomnik papieża Polaka. Każdego roku organizowane są w Świdnicy Dni Papieskie, podczas których upamiętniamy osobę św. Jana Pawła II podczas szeregu prelekcji, koncertów, wystaw i wspomnień, jak również wydarzeń związanych ze sportem (Bieg Papieski, Rajd Papieski) mając na uwadze, że Karol Wojtyła był osobą lubiącą aktywność fizyczną. Upamiętnienie osoby patrona naszego miasta w takiej formie jest dużo ważniejsze aniżeli postawienie tablicy informacyjnej przy wjeździe do miasta i pozostaje w pamięci mieszkańców i osób przyjezdnych uczestniczących w wydarzeniach, jak również turystów odwiedzających nasze miasto, którzy oddają hołd papieżowi przystając pod jego wizerunkiem na pl. Jana Pawła II. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to tablica informacyjna, która, jeszcze raz podniosę tę kwestię, nie jest odpowiednią formą uhonorowanie osoby św. Jana Pawła II – podkreśliła.

Jeśli mowa o obchodach rocznicy urodzin patrona miasta, która przypada w 2020 r., proszę zaufać, iż w naszym mieście zostanie to odpowiednio zaakcentowane i przygotowane z należytą starannością. W odniesieniu do sugestii zawartej w Pana interpelacji dotyczącej umieszczenia informacji o patronie miasta, św. Janie Pawle II, na papierze firmowym miasta Świdnicy informujemy, iż wzór urzędowego pisma, który wykorzystywany jest do codziennej korespondencji, nie jest miejscem właściwym, aby zamieścić treści dotyczące osoby świętej, jaką jest patron miasta – dodała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKonkurs na Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową już po raz szósty!
Następny artykułDzielnicowi rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie