Strona główna 112 Dzielnicowi rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Dzielnicowi rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

1

Dzielnicowi posterunku policji w Dobromierzu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy, zorganizowali spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a także przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze.

Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszego kontaktu”. To właśnie dzielnicowy utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, doskonale znając sytuację życiową, rozpoznając potrzeby i oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach. Dzielnicowi Posterunku Policji w Dobromierzu cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami gminy Dobromierz, a tym razem – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów – zorganizowali spotkanie, którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Dzielnicowi st. asp. Daniel Klimowski oraz mł. asp. Marcin Winiarski w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkali się seniorami, a głównym celem tego spotkania było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się każdego dnia. Policjanci przedstawili seniorom metody i techniki manipulacji stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”. Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusze opowiedzieli o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji – wskazuje Ząbek.

Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Policjanci uświadamiali seniorów o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusze omówili też założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułJan Paweł II nie powita wjeżdżających do miasta, nie trafi też na urzędowe pisma
Następny artykułChłopska po remoncie [FOTO]