Strona główna 0_Slider Hulajnogą przez skrzyżowanie

Hulajnogą przez skrzyżowanie [FOTO]

0

Młody mężczyzna znajduje się na środkowym pasie skrzyżowania ulic Łukasińskiego i Księcia Bolka w Świdnicy, i oczekuje na zielone światło do skrętu w lewo. Wszystko byłoby w porządku, gdyby siedział za kierownicą samochodu. Ale nie siedzi.

Kadry z nagrania, wykonanego przez czytelnika Swidnica24.pl

Zarejestrowany 25 listopada przez jednego z kierowców obrazek pokazuje młodego mężczyznę na środku skrzyżowania… na hulajnodze. – Hulajnogą nie wolno jeździć po ulicy. Osoba na hulajnodze w świetle przepisów jest traktowana jak pieszy, może się więc poruszać po chodniku, a gdy nie ma chodnika – po poboczu, a dopiero w razie braku pobocza – po jezdni – wylicza Szymon Szczepaniak z KPP w Świdnicy. Policjanci za złamanie przepisu mogą nałożyć mandat od 20 do 500 złotych.

Mimo dyskusji, która w Polsce trwa od kilku lat, kwestii miejsc, w których użytkownicy mogliby poruszać się bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia ani dla pieszych, ani dla siebie, do tej pory prawnie nie uregulowano. Na początku 2017 roku w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa projekt nowelizacji miał wprowadzić do ustawy definicję urządzenia transportu osobistego (UTO). Od tego czasu nic się nie zmieniło i nadal trwają prace nad projektem zmian w kodeksie drogowym – czytamy na portalu najlepszehulajnogi.pl.

/asz/