Strona główna 0_Slider 90 przydrożnych drzew do wycinki

90 przydrożnych drzew do wycinki [FOTO]

14

Na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także Urzędu Gminy w Świdnicy usuniętych ma zostać kilkadziesiąt drzew rosnących wzdłuż drogi krajowej nr 35 oraz drogi powiatowej łączącej Milikowice, Mokrzeszów i Świebodzice. 

W przypadku wycinki wzdłuż drogi krajowej nr 35, a dokładniej odcinka Słotwina-Mokrzeszów, wniosek o usunięcie drzew ma wpłynąć w najbliższym czasie. – Na tym odcinku drogi krajowej przedstawiciel GDDKiA wraz z pracownikiem Urzędu Gminy Świdnica dokonali oceny stanu fitosanitarnego zadrzewienia. Zaznaczono do usunięcia 61 szt. drzew z gatunków jesion wyniosły, klon zwyczajny, topola kanadyjska. Wyznaczono drzewa o następujących parametrach: posusz w koronie drzew pow. 40% masy korony, na pniach drzew widoczne otwory wylotowe owadów z rodziny kornikowatych: jesionowiec pstry, jeśniak czarny, jak również owocniki grzybów, drzewa martwe w 100 % lub w fazie zamierania – tłumaczy Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

W przypadku drogi powiatowej z Milikowic do Świebodzic, Urząd Gminy Świdnica jako właściciel działki stanowiącej drogę powiatową 2913D złożył do starosty powiatowego wniosek dotyczący usunięcia 30 drzew. – Topole mają uschnięte korony. Podczas wiatru gałęzie odłamują się i spadają na drogę i przyległe pola uprawne, stwarzając zagrożenie dla użytkowników ruchu drogowego i rolników tym bardziej, że drzewa rosną na otwartej przestrzeni i są w większym stopniu narażone na działanie podmuchów – wyjaśnia Waligóra.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułICE ratuje życie
Następny artykułMłodzi mistrzowie pierwszej pomocy [FOTO]