Strona główna 0_Slider Wyjątkowe koncerty na wyjątkowy jubileusz. 110 lat organów w Kościele Pokoju

Wyjątkowe koncerty na wyjątkowy jubileusz. 110 lat organów w Kościele Pokoju [FOTO]

0

W 2019 roku mija równo 110 lat od zbudowania Wielkich Symfonicznych Organów w świdnickim Kościele Pokoju. Z tej okazji Fundacja Dobrej Muzyki zorganizowała cykl koncertów w świątyni wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Znajdujące się w Kościele Pokoju Wielkie Symfoniczne Organy świdnickiej firmy Schlag&Söhne z 1909 roku są duszą tego miejsca. Blisko 4 000 piszczałek ułożonych w kilkadziesiąt głosów, m.in. skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, róg, puzon a także barokowe anioły grające na dwóch bębnach, zadziwiają odwiedzających. Organy wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie przede wszystkim wielkością – posiadają aż 62 głosy! Stanowią dzięki temu bezcenny zabytek instrumentoznawczy.

Od 110 lat stale przyciągają wybitnych organistów z całego świata, którzy ożywiają je swoimi palcami. Dzieje się tak za sprawą mocy tej majestatycznej maszyny, a także renomy świdnickiej XIX – wiecznej wytwórni organów Schlag&Söhne, która dociera do wielu krajów.

Możliwości tego niezwykłego instrumentu ukazuje cykl “Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju”. Pierwszy z koncertów zorganizowanych przez Fundację Dobrej Muzyki odbył się 4 października. Kolejne planowane są na 11 i 25 października.

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński