Strona główna 0_Slider Trwa przebudowa śródrynkowego budynku. Jak wygląda wewnątrz?

Trwa przebudowa śródrynkowego budynku. Jak wygląda wewnątrz? [FOTO]

7

Zupełnie nowa informacja turystyczna na parterze, a kolejne piętra udostępnione organizacjom pozarządowym. Właśnie tak ma wyglądać dotychczas zaniedbany i opuszczony budynek Rynek 39-40 po zakończeniu przebudowy. Prace wewnątrz wciąż trwają i według ostatnich informacji przedstawianych przez świdnicki magistrat mają się zakończyć w połowie listopada. Nierozstrzygnięte pozostają jeszcze przetargi na wyposażenie wnętrza.

W wybudowanym w latach 1975-1980 budynku przez lata swoje siedziby miały redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i restauracja. Przez ostatnie lata większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku stała jednak pusta. Dla wielu najemców nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania oraz brak windy. Poprawę sytuacji ma przynieść modernizacja, na realizację której – w ramach zadania połączonego z przebudową ulicy Siostrzanej i sąsiadującego z nią podwórza – miasto otrzymało 6,5 mln złotych unijnego dofinansowania.

16 maja 2018 roku rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji w świdnickim Rynku. Zgodnie z zawartą przez miasto umową, warte ponad 4 mln 413 tys. złotych prace miały potrwać do 25 maja 2019 roku. 6 czerwca 2019 roku świdnicki magistrat poinformował o zamiarze przeprowadzenia negocjacji z dotychczasowym wykonawcą robót, firmą SIRBUD-MINARI. Jak stwierdzono w uzasadnieniu dotyczącym zamiaru udzielenia zamówienia z wolnej ręki, „podczas realizacji robót budowlanych w budynku Rynek 39-40 wystąpiła konieczność sporządzenia dokumentacji projektowej zamiennej do projektu podstawowego wraz ze sporządzeniem ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a w konsekwencji projektu budowlanego zmian, a także dokumentacji projektowej aranżacji wnętrza obiektu. W związku z powyższym zaistniała potrzeba dostosowania aktualnego stanu robót budowlanych do obu projektów, co związane jest z ze zwiększonym zakresem prac budowlanych„.

W związku z powyższym 25 czerwca 2019 roku miasto podpisało kolejną umowę ze spółką SIRBUD-MINARI, która otrzyma 1 mln 291 tys. złotych za realizację wymienionych robót. – Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa listopada br. – informowała w sierpniu rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska. Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego z pytaniem o aktualny termin zakończenia prac.

Rozstrzygnięte zostały z kolei trzy przetargi na wyposażenie wnętrz remontowanego budynku, zakup mebli oraz wyposażenia kuchennego. Na ten cel magistrat planował przeznaczyć około 850 tys. złotych, a dostarczenie i montaż wyposażenia ma nastąpić do 29 listopada 2019 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOdejście z pracy – jak zrobić to dobrze?
Następny artykułSprawdzili wiedzę o Górach Sowich