Strona główna Bez kategorii Odejście z pracy – jak zrobić to dobrze?

Odejście z pracy – jak zrobić to dobrze?

0

Z różnych powodów możesz chcieć zmienić pracę. Jeśli obecne miejsce zatrudnienia nie przynosi Ci satysfakcji, a wręcz wywołuje duży stres i dyskomfort, warto poszukać czegoś innego. Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się do odejścia z pracy.

Zastanów się, czy na pewno warto
Decyzja o zmianie pracy nie powinna być podejmowana pod wpływem silnych emocji. Może się zdarzyć, że ktoś lub coś mocno zdenerwuje Cię w pracy i wywoła chęć „rzucenia papierami”. Jeśli są to pojedyncze sytuacje, nie stanowią dobrego powodu, by zrezygnować z obecnej pracy. Najlepiej spokojnie rozważ zalety i wady swojej pracy i zdecyduj czy rzeczywiście potrzebujesz czegoś nowego. Podczas chłodnej analizy może okazać się, że obecne miejsce zatrudnienia nie jest wcale złe.

Przygotuj zaplecze finansowe
Nim zdecydujesz się podjąć nową pracę, zabezpiecz się od strony finansowej. Może okazać się, że nowe miejsce zatrudnienia nie spełnia Twoich oczekiwań, bądź firma nie zdecyduje się na dalszą współpracę po okresie próbnym. Aby taka sytuacja nie była zaskoczeniem i nie sprawiła, że z dnia na dzień stracisz płynność finansową, zadbaj o oszczędności. Takie zaplecze pozwoli Ci na spokojniejsze szukanie nowego miejsca zatrudnienia, jeśli nie masz żadnego na oku.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku pracy
Jeśli obmyślasz zmianę pracodawcy, koniecznie monitoruj sytuację na rynku pracy. Dużą pomocą będzie dla Ciebie portal Pracuj.pl. Warto wysyłać odpowiedzi na oferty pracy w czasie, gdy jeszcze jest się zatrudnionym. Daje to komfort psychiczny podczas rozmów rekrutacyjnych.

Przygotuj się od strony formalno-prawnej
Nim zdecydujesz się opuścić dotychczasowe miejsce pracy, przeczytaj uważnie swoją umowę o pracę. Może okazać się, że jest w niej zawarta klauzula, która uniemożliwi Ci pracę u konkurencji. Jeśli taka sytuacja Cię dotyczy, przygotuj się na negocjację warunków wypowiedzenia oraz konsultacje prawne.

Zadbaj o dobre relacje
Kiedy już zdecydujesz się złożyć wypowiedzenie, powiadom o swoim postanowieniu bezpośredniego przełożonego. Przygotuj się na rozmowę na temat powodu planowanej rezygnacji. Staraj się wyjaśniać wszystko rzeczowo i bez emocji. Nie krytykuj firmy, w której jeszcze pracujesz. Może taka rozmowa dorowadzi do rozwiązań, które zmienią Twoją decyzję o zmianie pracy. a nawet jeżeli nie, z pewnością chęć nawiązania dialogu z szefem przed złożeniem wypowiedzenia będzie świadczyć o Twojej klasie i kulturze.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPięć par z gminy Świdnica z medalami
Następny artykułTrwa przebudowa śródrynkowego budynku. Jak wygląda wewnątrz? [FOTO]