Strona główna 0_Slider Świdniccy niepełnosprawni wymarzyli sobie galerię z kawiarnią. Potrzebne wsparcie

Świdniccy niepełnosprawni wymarzyli sobie galerię z kawiarnią. Potrzebne wsparcie

0

Są pełni entuzjazmu i uczestniczą we wszystkich przygotowaniach. Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Bliżej Ciebie przy Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy chcą być wśród ludzi, pochwalić się swoimi pracami i poprowadzić kawiarnię. Miejsce już jest, potrzebne są środki na remont i wyposażenie.

Pierwsza kawiarnia, w której zatrudnienie znalazły osoby niepełnosprawne intelektualnie, została uruchomiona rok temu w Warszawie. Kolejne powstały w Gdańsku i Wrocławiu. – Nasz plan jest nieco inny, chcemy stworzyć galerię z kawiarnią. Ma to być miejsce przede wszystkim na prezentację niesamowitych prac plastycznych uczestników naszych warsztatów, a także miejsce spotkań z mieszkańcami, uczniami, przedszkolakami. W galerii będzie się także można napić kawy i herbaty – mówi Agnieszka Feruś, koordynator w WTZ.

WTZ ma sześć pracowni, działających w nowoczesnym, ale położonym na uboczu budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. – Nie widać nas i nie słychać w Świdnicy, o ile nie weźmiemy udziału w jakiejś imprezie czy akcji. A przecież jesteśmy jak każdy. Jak ona, on, oni, wreszcie jak… Ty. Jesteśmy Waszymi siostrami, wujkami, córkami i sąsiadami. Uważamy, że wszystkie strony zyskają, jeśli będziemy bardziej widocznymi członkami lokalnej społeczności – są przekonani członkowie Stowarzyszenia Bliżej Ciebie.

Miasto za symboliczną złotówkę zgodziło się stowarzyszeniu wynająć lokal w samym sercu Świdnicy, w miejscu, gdzie do niedawna mieścił się sklep jubilerski. – Mamy szansę na pozyskanie dotacji na remont ze środków, którymi dysponuje Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, ale potrzebne jest 50% wkładu własnego. Do listopada musimy uzbierać 50 tysięcy złotych – mówi Agnieszka Feruś.

Opiekunowie i niepełnosprawni spotykają się z urzędnikami i przedsiębiorcami, szukając sojuszników. Rozpoczęła się także zbiórka datków na portalu zrzutka.pl.

– Wyobraź sobie – przelewasz 5 złotych na naszą sprawę, a nasze marzenie staje się coraz bardziej namacalne i realne. W końcu przyjeżdżasz do Świdnicy, zwiedzasz zabytkową starówkę rynku. Zachodzisz do pięknie wyremontowanej i wyposażonej kawiarni albo siadasz przy stoliku na dworze. Zamawiasz kawę u Krzyśka, który już zaprasza Cię na koncert, jaki jego zespół będzie grał za miesiąc. Dostaje za to gadulstwo po uchu od swojej bardziej zdyscyplinowanej koleżanki – Maja przejmuje sprawy w swoje ręce, zbiera od Ciebie zamówienie, wszystko zapisuje skoncentrowany już Krzychu. Zza futryny nadzoruje i wspiera ich terapeuta, który pomaga zrealizować zamówienie. To, ile zapłacisz za kawę albo czy zdecydujesz się kupić jakąś ozdobę wykonaną przez Podopiecznych nie może być w żadnej mierze porównane z tym, co tak naprawdę im dasz – poczucie bycia potrzebnym, bycia zaradnym, poczucie zatrudnienia, wreszcie bycia pełnosprawnym i pełnoprawnym człowiekiem – tak marzą o przyszłości inicjatorzy projektu.

Do celu ma ich zbliżyć kolejna akcja, zaplanowana na 23 października. – Przygotowujemy się do pokazu mody, połączonego z licytacją ubrań i ozdób – uchyla rąbka tajemnicy Agnieszka Feruś. Każdy, kto chciałby dołączyć do akcji, proszony jest o przekazywanie niepotrzebnej już, ale ładnej odzieży i ozdób do siedziby WTZ w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Świdnicy. – Mamy już sporo darów, ale im będzie ich więcej, tym pokaz będzie ciekawszy – zachęca współorganizatorka projektu. O szczegółach pokazu poinformujemy wkrótce.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Uczestnicy WTZ na co dzień realizują się w różnych dziedzinach:

Poprzedni artykułSzlachetny gest 6-letniej Zuzi
Następny artykułZadbaj o swoje bezpieczeństwo na grzybobraniu