Strona główna 0_Slider Policzą wiernych w kościołach

Policzą wiernych w kościołach

10

Kolejny rok z rzędu Kościół katolicki będzie liczył wiernych. 20 października we wszystkich diecezjach zostaną przeprowadzone badania dominicantes i communicantes, czyli uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych oraz przyjmowania komunii.

W niedzielę, 20 października br. odbędzie się badanie praktyk niedzielnych wiernych (dominicantes) w parafiach Diecezji Świdnickiej. Badanie to należy przeprowadzić w wyznaczonym terminie, a wyniki nanieść na formularz, który proszę przekazać Księdzu Dziekanowi. Gotowe formularze z dekanatu powinny zostać dostarczone do Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej do dnia 31 października br. – poinformowała kuria w komunikacie skierowanym do diecezjalnych parafii.

W styczniu 2019 roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane dotyczące niedzielnych praktyk religijnych Polaków w oparciu o badanie przeprowadzone 21 października 2017 roku w 9748 parafiach z terenu całego kraju. – W 2017 roku w niedzielnej mszy św. uczestniczyło średnio 38,3% polskich katolików, a do komunii świętej przystąpiło 17%. Badanie dominicantes i communicantes przeprowadzono w niedzielę 22 października 2017 roku. W tym dniu odprawiono w Polsce 45178 mszy św. W stosunku do 2016 roku wskaźnik dominicantes wzrósł o 1,6 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy – podała Katolicka Agencja Informacyjna.

W przypadku diecezji świdnickiej wskaźnik dominicantes (udziału w nabożeństwach) wyniósł 29,6%, zaś wskaźnik communicantes (przystąpienie do komunii) – 13,8%. W przeprowadzonym rok wcześniej badaniu było to odpowiednio 27,0% i 12,5%. Zgodnie z danymi, które znalazły się w opracowaniu stworzonym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2017 roku na terenie diecezji świdnickiej istniało 191 parafii, w których posługiwało duszpastersko 322 księży.

/mn/

Poprzedni artykułSpory nie muszą kończyć się w sądzie. Trwa Tydzień Mediacji
Następny artykułO turystyce przy lokalnych specjałach. Jarmark w Rynku [FOTO/VIDEO]