Strona główna 0_Slider Spory nie muszą kończyć się w sądzie. Trwa Tydzień Mediacji

Spory nie muszą kończyć się w sądzie. Trwa Tydzień Mediacji

0

Mediacja – to najszybszy i najtańszy sposób rozwiązywania sporów, zarówno tych, które trafiły już na drogę postępowania sądowego, jak i tych, które mogą „za chwilę” się tam też znaleźć. Jeśli masz problem i nie wiesz, co z nim zrobić a uważasz, że jesteś osobą ugodową – to w tym tygodniu skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalnego mediatora sądowego.

Do 18.10.2019r., codziennie, w ramach corocznych obchodów Dni Mediacji – Sąd Rejonowy w Świdnicy przy ul. Okulickiego 2-4 daje możliwość mieszkańcom Świdnicy i okolic skorzystać z bezpłatnego spotkania informacyjnego z mediatorem, gdzie będzie można dowiedzieć się, czy sprawa z jaką się borykamy będzie do ugodzenia przed mediatorem czy jednak będzie musiała mieć swój finał podczas zazwyczaj długiego i nie zawsze korzystnego dla jednej ze stron konfliktu – procesu
sądowego.

Jakie zalety ma ugoda zawarta przed mediatorem?

1. Chyba najważniejsza zaleta to fakt, że tutaj każda ze stron konfliktu może mieć wpływ na znalezienie dla siebie takiego pola, na którym będzie czuła się usatysfakcjonowana a propozycja tej osoby będzie akceptowalna przez drugą stronę konfliktu. A przecież to samo chcielibyśmy uzyskać wygrywając proces w sądzie. Czyż nie tak? Tak samo mechanizm działa dla drugiego uczestnika mediacji. Każda ze stron sporu ma własne pomysły i rozwiązania dotyczące ich konfliktu a mediator jest „filtrem”, dzięki któremu mogą one normalnie, bez niepotrzebnych emocji i złości porozmawiać, dzięki któremu mogą wspólnie znaleźć rozwiązanie ich sporu. Niemożliwe? A jednak. To rozwiązanie, na jakie wspólnie się zgodzą przed mediatorem – będzie ich własnym i według nich najlepszym rozwiązaniem a nie obiektywnym, na podstawie dowodów,
rozstrzygnięciem przez sąd, rozstrzygnięciem, które nie zawsze jest satysfakcjonujące dla każdej ze stron. Chyba każdy z nas słyszał jak ktoś mówił „on/ona przegrał/a tą sprawę”. W sprawach zakończonych ugodą prowadzonych przez mediatora sądowego – wygrane czują się obie strony!

2. Czas mediacji – średnio, najszybsze postępowania mediacyjne trwają jeden dzień (np.sprawy o ustalenie alimentów, podwyższenie/obniżenie alimentów, ustalenie lub zmiana kontaktów z dziećmi), tydzień lub dwa (np. sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie, sprawy o zapłatę), inne sprawy mogą przeciągnąć się nawet do 3 miesięcy (np. spory sąsiedzkie, gdzie udział bierze wiele osób i trzeba wysłuchać zdania każdej z nich a następnie spróbować ich wszystkich pogodzić tak, aby każdy z nich był zadowolony). Każda sprawa jest inna, nie ma określonej liczby godzin ile będzie trwała, ale w każdym przypadku sprawa w postępowaniu mediacyjnym trwa krócej niż sprawa w klasycznym postępowaniu sądowym.

3. Pieniądze – obecnie zmienione od 21 sierpnia 2019r. przepisy o kosztach sądowych m.in. w sprawach cywilnych dają duże pole do zastanowienia się w domu i „skalkulowania czy opłaca mi się iść na klasyczną drogę postępowania sądowego, czyli w zwykły proces sądowy”, a jeśli już jestem w procesie sądowym, to czy na przykład nie warto poprosić bezpośrednio na rozprawie lub napisać wniosek do sądu o skierowanie sprawy do mediacji i spróbować rozwiązać spór przed mediatorem. Przecież przepisy mówią, że na każdym etapie postępowania
sądowego możemy poprosić sąd o skierowanie sprawy do mediacji – korzystajmy
z tego prawa i przywileju, mało osób o tym wie! Sąd czeka aż wypowiemy lub
napiszemy to magiczne zdanie. Co wówczas? W zależności od tego, na jakim etapie w postępowaniu sądowym jest nasza sprawa możemy liczyć, że w przypadku, gdy zawrzemy ugodę przed mediatorem, sąd na nasz wniosek zwróci nam całość lub część opłaty od pozwu, jaką ponieśliśmy podczas jego złożenia. Koszty mediacji w sprawach ze skierowania sądu nie są wysokie i wahają się zazwyczaj od 150zł do 2000zł w zależności od rodzaju sprawy i wielkości kwoty przedmiotu sporu. Liczmy przynajmniej własne pieniądze, bo straconych nerwów i może też z tego powodu straconego zdrowia w długim procesie sądowym – nikt nam nie zwróci.

4. Profesjonalny pełnomocnik – adwokat lub radca prawny. Ktoś powie „po co on mi potrzebny, dam sobie radę samemu”. Oczywiście, w prostych sprawach może dam sobie radę, ale jednak dobrze żeby taka osoba zawsze jak to jest możliwe była przy nas i nas wspierała. Warto podeprzeć się i skorzystać z wiedzy profesjonalnego pełnomocnika. Wkraczając na drogę sporu sądowego pełnomocnik ma wyraźnie od nas wiedzieć, że oczekujemy od niego również wsparcia prawnego podczas postępowania mediacyjnego. Korzystajmy z usług pełnomocników w postępowaniach mediacyjnych. Ustalając sposób rozliczenia z pełnomocnikiem ustalmy, już najlepiej na początku, zasady współpracy oraz ile będzie kosztowało nas wsparcie prawne podczas ewentualnego postępowania mediacyjnego a ile podczas procesu sądowego, bo wiemy już, że mediacja jest najszybszą drogą rozwiązania naszego sporu. Chyba każdemu, kto składa pozew do sądu, zależy żeby jego sprawa zakończyła się jak najszybciej i najlepiej żeby ją wygrać.

5. Będąc w procesie i korzystając w jego trakcie ze skierowania do mediacji zawsze możemy wrócić z powrotem do tego samego procesu, jeżeli nie uda się nam polubownie porozumieć i podpisać ugody przed mediatorem sądowym.

Podsumowując te zaledwie kilka z bardzo wielu zalet mediacji można śmiało powiedzieć:
MEDIACJA = satysfakcja obu stron z tego, co ugodzą, bo będą to ich rozwiązania, dużo mniej nerwów, olbrzymia szybkość postępowania w stosunku do klasycznych postępowań sądowych, które trwają wiele miesięcy czy nawet lat, niskie koszty mediacji, możliwość zwrotu opłaty od pozwu w części lub w całości, zabezpieczenie prawne dzięki pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Bezpłatne, informacyjne dyżury mediatora w Sądzie Rejonowym w Świdnicy przy ul. Okulickiego 2-4, w ramach Dni Mediacji odbywają się codziennie:

Środa 16-10-2019r. od godz. 9:00 do godz. 14:00
Czwartek 17-10-2019r. od godz. 13:30 do godz. 14:30
Piątek 18-10-2019r. od godz. 9:00 do godz. 14:00

Informację przygotował Wojciech Orłowski, Mediator sądowy z Listy mediatorów stałych prowadzonej w Sądzie Okręgowym w Świdnicy

Poprzedni artykułUratowany od śmierci czeka na dom
Następny artykułPoliczą wiernych w kościołach