Strona główna 0_Slider PiS wygrywa wybory do parlamentu. Wyniki exit poll

PiS wygrywa wybory do parlamentu. Wyniki exit poll

17

43,6% głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu i Senatu – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos na zlecenie telewizji TVP, TVN oraz Polsat.

Według badania na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,4%, a na trzecim – Lewica, na którą zagłosowało 11,9% wyborców. Jeżeli wyniki sondażu exit poll się potwierdzą, próg wyborczy przekroczyła także Koalicja Polska (PSL+Kukiz) z poparciem 9,6% głosujących oraz Konfederacja, której kandydatów na kartach wyborczych wskazało 6,4% uprawnionych do głosowania.

Zgodnie z projekcją podziału mandatów przygotowaną przez Ipsos, w Sejmie kolejnej kadencji PiS może liczyć na 239 mandatów, KO – 130, Lewica – 43, PSL/Koalicja Polska – 34, Konfederacja – 13. Frekwencja miała wynieść 61,1%.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, do godziny 17.00 głos oddało 45,94% z uprawnionych do głosowania – blisko 13 mln 610 tys. wyborców. Na Dolnym Śląsku do godziny 17.00 w wyborach wzięło udział 44,15% uprawnionych, a w powiecie świdnickim – 43,48% (53 305 os.). Frekwencja z godziny 17.00 dla gmin powiatu świdnickiego:

  • gm. Dobromierz  – 41,37%,
  • gm. Jaworzyna Śląska – 38,59%,
  • gm. Marcinowice – 43,02%,
  • gm. Strzegom – 41,16%,
  • gm. Świdnica – 43,32%,
  • gm. Żarów – 40,23%,
  • m. Świdnica – 46,30%,
  • m. Świebodzice – 43,98%.

Najbliższa konferencja Państwowej Komisji Wyborczej planowana jest na godzinę 22.00. W poniedziałek PKW zapowiada podanie informacji o tym, które partie przekroczyły próg wyborczy. Nowych posłów i senatorów mamy poznać we wtorek wieczorem.

Powyborcze komentarze

Cieszę się, bo stało się to co było do przewidzenia. Realizując od 4 lat program Prawa i Sprawiedliwości kolejny raz znakomita część Polaków zaufała nam, dzięki czemu wygraliśmy wybory parlamentarne. Znakomita większość Polaków opowiedziała się za „dobrą zmianą” i pozytywnie oceniła to co robimy. Zdeklasowaliśmy rywali o ponad 20% – komentował Kamil Zieliński, kandydat PiS na senatora w okręgu nr 4.

Ze spokojem poczekamy na pełne wyniki wyborów. Wierzę, że będą bardzo dobre i wierzę, że Senat zostanie przez nas zdobyty – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska podczas wieczoru wyborczego w sztabie Koalicji Obywatelskiej. – To nie była równa walka, tu nie było zasad. Nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody – wskazywał z kolei Grzegorz Schetyna.

Kochani, kochane, wracamy do parlamentu! Wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy, do świątyni demokracji, po czterech latach! Daliśmy radę, połączyliśmy trzy pokolenia. Zrobiliśmy to, co w Polsce w życiu politycznym rzadko się zdarza: podaliśmy sobie ręce! Będziemy pracować tak, żeby pokazać, że Polska może mieć inne oblicze niż to, które widzieliśmy przez ostatnie cztery lata – cieszył się i zapewniał Robert Biedroń, jeden z trzech liderów Lewicy.

Bardzo dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy dziś wzięli udział w wyborach. Gratuluję wszystkim Państwu Posłom i Senatorom, którzy dziś zdobyli mandaty, przy wysokiej frekwencji. To ważne! Wspaniała postawa Wyborców. Dziękuję! – napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSP 105 w ścisłej czołówce na Dolnym Śląsku!
Następny artykułWygrana z dedykacją dla trenera. Biało-zieloni wciąż na czele stawki! [FOTO, VIDEO]