Strona główna 0_Slider Od grudnia kolejowe przystanki „na żądanie”

Od grudnia kolejowe przystanki „na żądanie”

1

Koleje Dolnośląskie, jako pierwszy przewoźnik w Polsce, planuje wprowadzić na obsługiwanych przez siebie trasach przystanki „na żądanie”. Od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu, taki status otrzymają dwa przystanki: Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa. Aby pociąg się na nich zatrzymał, pasażerowie powinni czekać w miejscu widocznym dla maszynisty. Wciąż jednak nie wiadomo, jak nowe rozwiązanie będzie funkcjonowało w praktyce.

Jako pierwszy przewoźnik w Polsce przetestujemy przystanki na żądanie. Już od grudnia startuje program pilotażowy na trasie Legnica – Kamieniec Ząbkowicki, w ramach którego testować będziemy dwa przystanki: Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa – ogłosili przedstawiciele Kolei Dolnośląskich.

Rozwiązanie znane jest pasażerom komunikacji miejskiej, którzy chcąc wysiąść na mniej uczęszczanych przystankach muszą ów fakt zasygnalizować kierowcy, natomiast w przypadku chęci zatrzymania autobusu muszą stanąć przy krawędzi przystanku i przykładowo zamachać ręką. Na razie nie wiadomo, jak będzie to wyglądało w przypadku pociągów.

Wprowadzenie kolejowych przystanków „na żądanie” zostało pierwotnie uwzględnione w najbliższej korekcie rozkładu jazdy pociągów, która wejdzie w życie 20 października. Przystankowe zmiany nie zostaną jednak wprowadzone w tym terminie, a dopiero 15 grudnia 2019 roku, czyli wraz z początkiem obowiązywania nowego rozkładu jazdy.

Kolejarze przypominają jednak o innych zmianach czekających na podróżnych od 20 października. Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.plrozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP, a także na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane również na tablicach oraz infokioskach na stacjach. 20 i 21 października mobilni informatorzy będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOtrzęsiny pierwszoklasistów w „Banachu” [FOTO]
Następny artykuł„Joker” triumfuje w kinach [ROZWIĄZANIE KONKURSU]