Strona główna 0_Slider O parkach i zieleni w Świdnicy. Zobacz debatę

O parkach i zieleni w Świdnicy. Zobacz debatę

11

Od zachwytów po ostrą krytykę – sposób przeprowadzania rewitalizacji świdnickich parków wywołuje skrajne reakcje. Część mieszkańców zaniepokojona jest planami odnowy kolejnego parku – przy ul. Armii Krajowej, które zakładają wycinkę znaczącej liczby drzew. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom świdniczan, redakcje tygodnika Wiadomości Świdnickie i portalu Swidnica24.pl zorganizowały debatę pn. „Zielona Świdnica”.

W debacie wzięli udział specjaliści:

  • dr inż. Edyta Rosłon-Szeryńska – Katedra Infrastruktury Krajobrazu Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Jarema Andrzej Rabiński – rzeczoznawca NOT, biegły sądowy, członek Federacji Arborystów,
  • Paweł Gromek – certyfikowany inspektor drzew, miłośnik przyrody,
  • dr hab. inż. Przemysław Bąbelewski, prof. nadzw. – Katedra Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zaproszenie do udziału w debacie zostało skierowane także do prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, która ma decydujący głos w kwestii sposobu pielęgnacji i odnowy zieleni w Świdnicy. Podczas spotkania informacyjnego w Urzędzie Miejskim, które poświęcone było planom rewitalizacji Parku Młodzieżowego, stwierdziła jednak, że kolejna dyskusja w tym zakresie nie jest potrzebna.

Dyskusja podzielona została na trzy bloki tematyczne:

  1. Park Centralny. W tym bloku przeanalizowana została zrealizowana w Parku Centralnym inwestycja oraz oświetlenie parku w kontekście wpływu na faunę i florę.
  2. Park Młodzieżowy. Blok poświęcony został planowanej rewitalizacji parku ze szczególnym uwzględnieniem zakresu planowanych prac, wycince drzew, zagospodarowania terenu parku, sposobu przeprowadzenia prac.
  3. Zieleń miejska. W tym punkcie poruszone zostały tematy: stan miejskiej zieleni, dotychczasowe działania oraz plany na najbliższy rok.

Debacie kibicowała grupa świdniczan:

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWygląda to fatalnie…
Następny artykułNietypowe benefity pracownicze