Strona główna 0_Slider Kościół Pokoju w miniaturze. Makieta z brązu już stoi

Kościół Pokoju w miniaturze. Makieta z brązu już stoi

0

Świdnica wzbogaciła się o kolejną makietę pozwalającą osobom niewidomym, mieszkańcom oraz turystom na podziwianie miasta w miniaturze. Przy głównej alei prowadzącej do Kościoła Pokoju stanął wykonany z brązu model przedstawiający cały luterański kompleks.

Na postumencie i płycie z piaskowca znajduje się cały luterański kompleks: świątynia, Dolnośląski Instytut Ewangelicki (była plebania), dzwonnica, Centrum UNESCO (dawny dom dzwonnika), Baroccafe (dawna stróżówka), Barokowy Zakątek (dawne gimnazjum ewangelickie), dom mieszkalny, lawendowy ogród z wewnętrznym budynkiem, mur z bramą wejściową, trzy kaplice, ścieżki… Wszystko w rozmiarze jak dla lalek, w skali 1 do 120, odlane z patynowanego brązu w lubelskiej pracowni Piotra Prusa. Pod palcami można wyczuć kształt obiektów, drzwi, okna, zegar, a nawet różę Lutra czy belki szachulcowe, które zostały specjalnie nieco uwypuklone.

Największym wyzwaniem był dla mnie kompromis między wiernością wobec rzeczywistości a funkcjonalnością makiety. Plac jest rozległy i gdybym zachował dokładne proporcje, makieta nie byłaby dostępna dla niewidomych, nie mogliby wszędzie sięgnąć ręką. Zmniejszyłem więc nieco plac, a budynki powiększyłem, tak żeby całość móc objąć dotykiem – opowiada rzeźbiarz. – Znam wiele zabytków, ale Kościół Pokoju jest wyjątkowy. Mam poczucie, że w jego wnętrzu czas się zatrzymał – zaznacza artysta.

Miniaturowe odlewy są nie tylko pomocą dla osób niedowidzących i niewidomych. Są jak przestrzenna mapa, która pomaga w orientacji wszystkim zwiedzającym. Na postumencie znajdują się opisy obiektów w języku polskim, angielskim, niemieckim i polskim Braille’u oraz cytat z Ewangelii św. Mateusza „Błogosławieni pokój czyniący”, w 32. językach.

Dotychczas Świdnicę w miniaturze można było podziwiać dzięki odlewom ustawionym w Rynku, na placu Jana Pawła II oraz na placu św. Małgorzaty.

/Kościół Pokoju, opr. mn/

Poprzedni artykułMłodzi głosują. Prawybory w „Ekonomiku”
Następny artykułŚcigali rannego łabędzia spacerującego ulicami miasta