Strona główna 0_Slider Były wiceprezydent Suwalski za Adama Markiewicza w Radzie Nadzorczej Invest- Park Development

Były wiceprezydent Suwalski za Adama Markiewicza w Radzie Nadzorczej Invest- Park Development

8

W marcu tego roku prezydent Beatę Moskal-Słaniewską w Radzie Nadzorczej spółki Invest-Park Development zastąpił Adam Markiewicz, wieloletni lider SLD w Świdnicy. Po zaledwie siedmiu miesiącach kolejna zmiana – zamiast Markiewicza Świdnicę będzie reprezentował Marek Suwalski, były wiceprezydent Świdnicy, odpowiedzialny m.in. za przebieg modernizacji świdnickiego stadionu miejskiego.

Invest-Park Development spółka z o.o. została utworzona przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną INVEST-PARK i trzy samorządy – Wałbrzych, Świdnicę i Dzierżoniów. Pełni rolę uzupełniającą, koncentrując się przede wszystkim na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorców poprzez budowę i wynajem hal.

Każdy z udziałowców ma swojego reprezentanta w radzie nadzorczej. Do marca była nim prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. W 2017 roku z tytułu zasiadania w radzie prezydent otrzymała około 45,8 tys. złotych. Z kolei w roku 2018, według stanu na 19 listopada, było to nieco ponad 33 tys. złotych.

Zgodnie ze znowelizowanymi w styczniu 2018 roku przepisami, o wójtów, burmistrzów i prezydentów miast rozszerzono “krąg podmiotów, które nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby”. Na zastosowanie się do tego zakazu wybrani podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych włodarze dostali trzy miesiące, licząc od terminu złożenia ślubowania.

Beata Moskal-Słaniewska rezygnację złożyła w wymaganym terminie, a w jej miejsce został zgłoszony Adam Markiewicz. Adam Markiewicz jako prezydent Świdnicy w latach 1982-1990 i 1995-2001, przez kilka lat nie skorzystał z szansy, jaką pogrążającym się w recesji miastom Dolnego Śląska stwarzała specjalna strefa ekonomiczna. Przez 7 lat jego prezydentury nie tylko nie powstała podstrefa ekonomiczna, ale nie pojawił się ani jeden nowy inwestor. Bez pracy w 2002 roku było 6 tysięcy mieszkańców Świdnicy. Adam Markiewicz już jako radny był również krytykiem wydawania miejskich pieniędzy na przygotowanie terenu i infrastruktury na potrzeby Electroluxu, pierwszej w Świdnicy fabryki w obszarze podstrefy ekonomicznej.

Podczas nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Invest-Park Development Świdnica zgłosiła zmianę swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej. -17 października został odwołany Adam Markiewicz i powołany Marek Suwalski. Udziałowiec nie ma obowiązku uzasadniania swojej decyzji – mówi Anna Kania, wiceprezes Invest-Park Development. Członek Rady Nadzorczej IPD pobiera miesięczne uposażenie w wysokości 75% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku, czyli ok. 3860 zł.

Marek Suwalski został powołany na stanowisko wiceprezydenta Świdnicy w grudniu 2014 roku. Była to pierwsza decyzja kadrowa nowej prezydent. 59-letni wówczas świdniczanin, członek SLD, był w latach 1992-96 kierownikiem w ABK Nieruchomości Świdnickie, w latach 1996-2010 głównym specjalistą ekonomicznym w MZEC Świdnica, a w 2010-14 głównym specjalistą w Przedsiębiorstwie Utylizacji Odpadów.

W połowie lipca 2018 roku Beata Moskal-Słaniewska wydała zarządzenie dotyczące zmian w regulaminie organizacyjnym Urzędu Miejskiego, zgodnie z którym wiceprezydentowi Suwalskiemu przestały podlegać wydziały odpowiedzialne za miejskie inwestycje. Nadzór nad nimi przejęła sama Moskal-Słaniewska.

Podczas tegorocznych wyborów samorządowych Suwalski bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego w Radzie Powiatu Świdnickiego. Startując z listy komitetu SLD Lewica Razem zdobył 420 głosów. 27 listopada 2018 roku Suwalski przestał być wiceprezydentem. Jego miejsce zajął były dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Jerzy Żądło.

Markowi Suwalskiemu prezydent Beata Moskal-Słaniewska powierzyła funkcję dyrektora Miejskiego Zarządu Nieruchomości. – Głównym zadaniem nowego dyrektora będzie przekształcenie zakładu budżetowego MZN w spółkę prawa handlowego. Marek Suwalski ma też zająć się redukcją zadłużenia czynszowego w mieszkaniach i lokalach użytkowych należących do miasta – tłumaczyła w grudniu 2018 roku Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Do dzisiaj plany przekształcenia MZN w spółkę nie zostały przedstawione.

Jeszcze jako wiceprezydent Marek Suwalski miał w swoich kompetencjach m.in nadzór nad inwestycjami, m.in. modernizacją miejskiego stadionu. Przebudowę pod lupę wzięło Centralne Biuro Antykorupcyjne i po długotrwałej kontroli, stwierdzając nieprawidłowości, skierowało sprawę do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Adam Markiewicz nadal pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej w miejskiej spółce – Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej.

/asz/mn/

Poprzedni artykułBiało-zieloni znów triumfują i umacniają się na fotelu lidera! [FOTO]
Następny artykułWielka kompromitacja AKS-u Strzegom!