Strona główna 0_Slider Będą poprawki na pl. Grunwaldzkim po uwagach szefa koła niewidomych

Będą poprawki na pl. Grunwaldzkim po uwagach szefa koła niewidomych

0

Do końca października 2019 roku zostanie wykonany cząstkowy remont terenu wokół pomnika na pl. Grunwaldzkim. To jeden z efektów interwencji prezesa świdnickiego koła Polskiego Związku Niewidomych, który podczas sesji Rady Miejskiej wskazał samorządowcom problemy, z którymi osoby niewidome i niedowidzące stykają się w Świdnicy na co dzień.

Dużo się mówi o tak zwanym przeciwdziałaniu wykluczeniu, ale w rzeczywistości to nie jest tak zupełnie idealnie. Wydaje się spore środki chociażby na autobusy, które informują o aktualnym przystanku, ale bardzo często tego się nie przestrzega – albo zapowiedź jest ściszona, albo jest wyłączona. Przecież to ma służyć nie tylko niewidomym i słabowidzącym, ale też osobom starszym, roztargnionym, przybyszom. Skoro zostało zakupione, to nie dla parady. Stąd prośba, żeby władze miasta i radni przy różnych okazjach na te sprawy zwracali uwagę – mówił Marian Kusaj, prezes świdnickiego koła Polskiego Związku Niewidomych podczas sierpniowego posiedzenia rady.

Bardzo niepokoi mnie sprawa placu Grunwaldzkiego, gdzie chodniki są poznoszone. Dla osób, które mają problemy z poruszaniem, czy poruszają się na wózkach, ten chodnik i krawężniki są problemem – dodał Kusaj, wskazując m.in. na „klekotanie” nawierzchni placu, konieczność uregulowania wysokości krawężników przy przejściach dla pieszych, wyróżnienie przejść, a także dodatkowe wygrodzenie łańcuchami miejsc niebezpiecznych. – Ja to chodzę nieźle i dla mnie – chociaż nie widzę – nie stanowi to szczególnego problemu. Ale najgorzej mi się porusza akurat na placu Grunwaldzkim – podkreślił.

Do uwag zgłoszonych przez szefa świdnickiego koła niewidomych odniósł się świdnicki magistrat. – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przeprowadziło we wszystkich autobusach regulację optymalizującą głośność systemu, jednocześnie zapewniając o systematycznym jego sprawdzaniu. Wyjaśniam także, że zgodnie z przepisami, chodniki w obszarze przejść dla pieszych posiadają obniżenia wysokości (do 2 cm). Obniżenia krawężników spełniają zadanie związane z ułatwieniem komunikacji każdego pieszego, w tym również osób z wózkami dziecięcymi oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W obszarze placu Grunwaldzkiego zainstalowane są ponadto we wszystkich wymaganych miejscach łańcuchy, które utrudniają próby przechodzenia przez jezdnię w miejscach szczególnie niebezpiecznych – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego. – Został zlecony remont cząstkowy terenu wokół pomnika na pl. Grunwaldzkim, z terminem wykonania do końca października 2019 – dodaje.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Mrowiny z plecakiem”. Szkoła zachęca do wspólnych wypraw
Następny artykułPędzili w terenie zabudowanym, stracili prawa jazdy