Strona główna 0_Slider Sezon smogowy rozpoczęty. Gdzie sprawdzić jakość powietrza?

Sezon smogowy rozpoczęty. Gdzie sprawdzić jakość powietrza?

1

Początek jesieni z niższymi temperaturami wielu skłonił do rozpoczęcia sezonu grzewczego. W wielu miastach Polski od kilku dni przekraczane są normy jakości powietrza. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja w Świdnicy można się przekonać, sprawdzając dane z zainstalowanych na terenie miasta czujników.

Przez wiele lat świdniczanie nie mogli śledzić aktualnych pomiarów “smogowych” zanieczyszczeń, ponieważ jedyna stacja pomiarowa znajdująca się na terenie miasta, prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, była stacją manualną. Oznaczało to, że zebrane przez nią wyniki podawane były z opóźnieniem i tylko raz w miesiącu.

Zmieniło się to pod koniec 2017 roku. Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Aviva uruchomiła własną stację pomiarową przy ulicy Armii Krajowej. – Polacy chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie mają odpowiednich czujników – mówiła Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva. Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a nawet aktualne ciśnienie można śledzić na stronie internetowej Airly oraz na smartfonie.

W kwietniu 2018 roku świdnicki magistrat zawarł umowę na zakup i montaż 5 czujników jakości powietrza. Kosztowały prawie 13 tys. złotych i zostały one zainstalowane w następujących lokalizacjach: Urząd Miejski (ul. Armii Krajowej 49), Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (ul. Długa 33), Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Marcinkowskiego 4-6), Szkoła Podstawowa nr 6 (ul. Jodłowa 21), Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Galla Anonima 1). Z aktualnymi pomiarami można się zapoznać na stronie Air-Fox, wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie.

/mn/

Poprzedni artykułŚwięto Narodów: Europejskie Spotkanie Miast Partnerskich
Następny artykułMłodzież grała i solidnie punktowała