Strona główna Temat dnia Ruszyli sprzątać las razem z leśnikami

Ruszyli sprzątać las razem z leśnikami [FOTO]

4

W piątek, 20 września w ramach “Sprzątania świata” i zainicjowanej przez prezydenta RP akcji #sprzątaMY, w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do wspólnych porządków czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Do sprzątania zaprosili także pracownicy Nadleśnictwa Świdnica.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się – wskazują leśnicy.

W piątek każdy chętny mógł przyłączyć się do porządkowania leśnych terenów. Świdniccy leśnicy czekali na ochotników przy stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej, skąd całą grupą wyruszono i przystąpiono do sprzątania. – Dziękujemy serdecznie za obecność wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla Was za chęci i zaangażowanie – podsumowali efekty porządków pracownicy nadleśnictwa.

Przypominają przy tym, że również na co dzień można dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

/Nadleśnictwo Świdnica, opr. mn/