Strona główna Temat dnia Uprawa jeżówki

Uprawa jeżówki

0

Jeżówka jest bardzo łatwą w uprawie rośliną, która dodatkowo jest odporna na mróz i choroby. Jeśli zagości w naszym ogrodzie,z pewnością przyciągnie do niego wiele pszczół i motyli. Warto wiedzieć także, że ma właściwości lecznicze.

Stanowisko do uprawy jeżówki
Jeżówka lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Najlepiej rośnie na żyznym podłożu dobrze przepuszczającym wodę. Z powodzeniem można ją uprawiać w glebie piaszczysto-gliniastej, źle znosi za to lekkie i piaszczyste ziemie. Wybierając stanowisko dla jeżówki w swoim ogrodzie, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to dość ekspansywna roślina, która może zagłuszyć inne, słabsze posadzone w jej sąsiedztwie.

Sadzenie jeżówki
Jeżówkę możemy rozmnażać na trzy sposoby: z nasion, z rozsady lub poprzez podział roślin matecznych. Decydując się na uprawę z nasion, należy wysiać je bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Możemy także samodzielnie przygotować rozsadę, wysiewając wczesną wiosną nasiona w inspekcie a po kilku tygodniach przenieść sadzonki na miejsca stałe w naszym ogrodzie. Rozmnażać jeżówkę możemy także poprzez podział rośliny matecznej. Robimy to tylko na starszych, co najmniej 3-lenich roślinach, po przekwitnięciu jesienią lub wiosną. Jeżówka wytwarza także dużo samosiejek, które kiedy osiągną właściwy rozmiar, możemy przenieść na miejsce stałe. Więcej o sadzonkach jeżówki przeczytasz tutaj.

Pielęgnacja
Jeżówka nie jest zbyt wymagająca pod względem pielęgnacji. Nie potrzebuje bowiem obfitego nawożenia. Dobrze radzi sobie także zupełnie nie zasilana, ale wówczas, w zależności od gleby, może osiągać mniejsze rozmiary.Potrafi konkurować o wodę z innymi roślinami, więc dobrze znosi okresowe przesuszenie gleby. Zaszkodzić może jej za to zbyt duża wilgotność, która może sprawić, że jeżówka zostanie zaatakowana przez choroby grzybowe. Właściwie jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiego wymaga ta roślina, jest systematyczne odchwaszczanie. Poza tym regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie oraz poprawi jej estetykę. Jeżówka jest odporna na mrozy, więc nie wymaga okrywania. Niektórzy ogrodnicy jednak zabezpieczają rośliny jednoroczne na zimę gałązkami drzew iglastych. Wczesną wiosną wycinamy wszystkie suche liście i pędy, przy samej ziemi,pozwalając odrodzić się roślinie od korzenia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRuszyli sprzątać las razem z leśnikami [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. 1 Maja